Zdjecie plenerowe: osoby siedzące na leżakach oglądają film wyświetlany na duzym ekranie.
3 września 2024
Koniec wakacji z Kondratiukiem

Zakończyła się piąta edycja Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka zorganizowanego przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie.

Wydarzenie odbyło się w dniach 30 sierpnia – 1 września pod hasłem „Ja jestem kamerą! Kamera to ja!”. Każdy z trzech festiwalowych dni w malowniczych plenerach Serocka, Nieporętu i Wieliszewa zgromadził miłośników niekonwencjonalnego kina. W tym roku organizatorzy Festiwalu skupili się na dialogu filmowym między dziełami Kondratiuka i jego przyjaciół – Romana Polańskiego oraz Kazimierza Kutza.

Pierwszego dnia na plaży miejskiej w Serocku odbył się pokaz filmu „Miłość blondynki” Miloša Formana poprzedzony rozmową filmoznawców Jarosława Grzechowiaka i Petra Vlceka, która rzuciła nowe światło na związek filmu z twórczością Janusza Kondratiuka, brata patrona Festiwalu.

W sobotę uczestnicy Festiwalu w Nieporęcie mieli okazję zapoznać się z wczesnymi etiudami Andrzeja Kondratiuka i Romana Polańskiego. Pokaz ten, połączony z dyskusją Jarosława Grzechowiaka i Ajki Tarasow, współpracującej kiedyś z Andrzejem Kondratiukiem przy jego filmach, przybliżył widzom absurdalny humor i surrealistyczny charakter wczesnych prac obu twórców.

Festiwal zakończył się w Parku Świętojańskim w Wieliszewie projekcją czarno-białego „Upału” Kazimierza Kutza, a rozmowa dziennikarza Piotra Radeckiego z Magdą Umer dodała osobistego wymiaru temu filmowemu spotkaniu.

Fot. Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie