Na zdjęciu Olga Gajda pozująca z książką.
21 października 2024
Książka na okrągłą rocznicę

Promocję książki „80 lat od Powstania Warszawskiego w Legionowie i okolicy” i spotkanie z jej autorką Olgą Gajdą zorganizowano 19 października w legionowskiej Scenie po Sąsiedzku.

To pozycja, która historię przedstawia w cennym dla mieszkańców powiatu legionowskiego ujęciu, koncentrując się na wydarzeniach mających miejsce na terenie Legionowa w pierwszych tygodniach Powstania Warszawskiego, które wybuchło 80 lat temu. Jej znaczą część zajmują wspomnienia kombatantów, które autorka gromadziła przez lata. To także jeden z największych atutów książki. Ponadto w opracowaniu zaprezentowano nieznane wcześniej fakty, zwłaszcza odnoszące się do akcji powstańczych na terenie Starego Bródna, w których uczestniczył ojciec Olgi Gajdy – Edward Gajda, ps. „Korzeń”. Te informacje korygują wcześniejsze błędne interpretacje, co stanowi ważny wkład w korektę historii tego regionu.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich, wojska, instytucji oraz mieszkańcy. W jego trakcie Olga Gajda opowiedziała o genezie powstania książki i pracy nad nią, a na zakończenie podpisywała darmowe egzemplarze, które przygotowano dla wszystkich uczestników.

Książka została wydana przez Lokalną Grupę Działania Zalew Zegrzyński przy udziale środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Wydarzenie patronatem objęli Powiat Legionowski i Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie.