Na pomoc Ukrainie
25 lutego 2022
Na pomoc Ukrainie

Jako wspólnota lokalna przygotowujemy się do udzielania pomocy Ukrainie i uchodźcom z tego kraju.

W akcję pomocy zaangażowało się już Miasto Legionowo, które na swojej stronie ogłosiło apel:

Chcielibyśmy stworzyć listę partnerów, mieszkańców oraz organizacji pozarządowych, bo to działanie, które powinno łączyć zasoby i siły podmiotów publicznych i niepublicznych na których moglibyśmy liczyć w momencie migracji ludności z Ukrainy.
Nasze obecne działania skoncentrowane są na:
1.    Znalezieniu wolontariuszy, którzy mówią w jęz. ukraińskim. Chcielibyśmy stworzyć bazę dzięki której będziemy w stanie szybko zareagować w przypadku pojawienia się w naszym regionie osób z Ukrainy.
2.    Poszukiwaniu sprzętu, który mógłby zostać przekazany przybyłym do nas rodzinom. Jeżeli dysponujecie sprzętem: lodówka, łóżko, meble, małe AGD itp., który chcielibyście przekazać poinformujcie nas o tym. W przypadku wystąpienia okoliczności zgłosimy się do was czy oferta jest nadal aktualna. Zapewnimy transport i odbiór wskazanego przez was sprzętu.
3.    Tworzeniu bazy lokalowej, osób mogących udzielić schronienia obywatelom Ukrainy.
W celu wyrażenia chęci zaangażowania się w naszą akcję proszę o kontakt:
Referat Kultury i Współpracy, tel. 22 766 40 78 (w godz. pracy Urzędu Miasta Legionowo) / tel. 518 970 430, e-mail: kultura@um.legionowo.pl

Więcej: https://legionowo.pl/a/solidarni-z-ukraina

Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski opublikował na Facebooku następującą informację:

Tworzymy KORPUS OCHOTNICZY GMINY JABŁONNA. Wszystkie osoby, które pragną zaangażować się w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy proszę o przesyłanie zgłoszeń na adres: wojt@jablonna.pl
Proszę o podanie miejsca zamieszkania i danych kontaktowych – to bardzo ważne dla koordynacji naszych działań.  Z góry dziękuję i jesteśmy w kontakcie!

Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur także zapewnia o włączeniu się do pomocy:

Gmina Nieporęt jest gotowa na przyjęcie i zaopiekowanie się ukraińską rodziną, która uciekając przed wojną obecnie opuściła Ukrainę i szuka schronienia. W tych tragicznych chwilach pragniemy nie tylko wyrazić solidarność z naszymi wschodnimi sąsiadami, ale również zapewnić, że jesteśmy gotowi do niesienia realnej pomocy.
Drodzy mieszkańcy zwracam się także do Was z prośbą o wsparcie i pomoc w zbiórce przedmiotów codziennego użytku. Potrzebne będą sprzęty do wyposażenia mieszkania oraz środki higieny osobistej. Każdy, kto ma możliwość przekazania pomocy rzeczowej, bądź chce wesprzeć uchodźców wojennych z Ukrainy w inny sposób, proszony jest o kontakt z działem Promocji i Informacji Publicznej Gminy Nieporęt (22 767-04-46) w godzinach pracy urzędu lub przesłanie informacji na adres e-mail: promocja@nieporet.pl . Gmina Nieporęt zajmie się koordynacją zbiórki i działań pomocowych. Zapewniamy transport i odbiór przekazanego przez Was sprzętu.
 
Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki rownież zadeklarował pomoc:
 
Kochani, Obywatele napadniętej Ukrainy potrzebują naszej pomocy.
W imieniu Gminy Wieliszew deklaruję pomoc i już przygotowujemy 3 sale gimnastyczne wraz ze stołówkami.
Uruchomiliśmy również zbiórkę na rzecz uchodźców wojennych, którzy będą przebywali na terenie Gminy Wieliszew https://zrzutka.pl/4bbtbg.
W hali sportowej w Wieliszewie, przy ul. Modlińskiej 65 oraz w La tratorria Marcello & Giulia w Olszewnicy Starej, przy ulicy Warszawskiej zbieramy żywność oraz koce. Będą one dostarczane na bieżąco na granicę ukraińską.
Mimo moich najszczerszych chęci, sami nie damy rady i dlatego bardzo proszę Was o solidarność w tych trudnych chwilach.
Drodzy mieszkańcy, jeśli macie możliwość pomocy, możecie przyjąć pod swój dach potrzebujących obywateli Ukrainy, piszcie na gminny adres: ukraina@wieliszew.pl, (tel. alarmowe 797 004 906 i 505464212).
W mailu prosimy podać dane kontaktowe (email oraz numer telefonu komórkowego) oraz liczbę osób, jaką jesteście Państwo w stanie przyjąć do siebie. Jeśli chcecie udzielić pomocy prawnej, językowej, innej merytorycznej lub operacyjnej, kontaktujcie się również na ten adres mailowy.
Będziemy koordynować wszystkie działania i na bieżąco informować o możliwych formach pomocy.
Wiem, że mogę na Was liczyć! Dziękuję za każdą pomoc!

 

Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski apeluje:

 

Prosimy o kontakt pod nr 22 782 88 06 lub na adres: umg@serock.pl osoby, które:
- mogą przyjąć uchodźców z Ukrainy w swoich domach,
- mogą wesprzeć tłumaczeniem na język ukraiński – (pomoc w miejscach przebywania uchodźców, pomoc w przygotowywaniu materiałów informacyjnych, itp.),
- potrzebują pomocy dla bliskich z Ukrainy, które próbują dotrzeć do Polski,
- mogą udzielić innego wsparcia obywatelom Ukrainy, którzy dotrą do Serocka.
Podany wyżej numer telefonu (22 782 88 06) działa całą dobę. Zespół zarządzania kryzysowego jest w gotowości, aby na bieżąco reagować na zgłoszenia.
Uwaga‼️ Przygotowujemy na stronie internetowej zakładkę z informacjami dla obywateli Ukrainy, którzy będą przebywać w naszej gminie. Przedsiębiorców, którzy chcą zaoferować swoją pomoc prosimy o przesłanie takiej informacji mailowo, z podaniem jakie usługi i w jakiej formie możecie świadczyć: promocja@serock.pl.

Jeśli firmy lub osoby prywatne z gmin powiatu legionowskiego chcą zaoferować swoją pomoc, mogą również skontaktować się z naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Legionowie - Januszem Głogowskim (tel. 665-150-844).

Zbiórkę na rzecz pomocy Ukrainie ogłosił też PCK
W związku z wydarzeniami na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Zbiórkę prowadzi także Caritas Polska

Pomóc można dokonując wpłaty na stronie caritas.pl, na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "UKRAINA", bądź wysyłając SMS pod numer 72052 o treści „UKRAINA" (koszt 2,46 zł z VAT).

Szczegóły: https://caritas.pl/ukraina/