Nowa linia z dofinansowaniem
28 lipca 2022
Nowa linia z dofinansowaniem

Powiat Legionowski pozyskał kolejne dofinansowanie w ramach Funduszu Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Dotację w kwocie 87 264,00 zł otrzymała uruchamiana od 16 sierpnia na terenie gminy Jabłonna bezpłatna linia nr 9 P.

Duża powierzchnia gminy Jabłonna i oddalenie jej wsi zachodnich od centrum Jabłonny powodują wykluczenie komunikacyjne mieszkańców. Dlatego Powiat Legionowski wyznaczył i uruchamia nowe połączenie w ramach powiatowych przewozów pasażerskich. Linia nr 9 P skomunikuje miejscowości gminy Jabłonna z placówkami oświatowymi różnych szczebli, Urzędem Gminy w Jabłonnie i siedzibą Starostwa Powiatowego w Legionowie, a także ze stacjami kolejowymi PKP Chotomów i Legionowo Przystanek. Linię zaplanowano uruchomić jako pilotażową, z pięcioma kursami w każdy dzień roboczy.

Początek trasy linii nr 9 P został określony we wsi Trzciany, następnie autobusy pojadą ulicą Sołecką do drogi wojewódzkiej nr 630 i w miejscowości Skierdy skręcą w ulicę Nadwiślańską. Dalej trasa biegnie ulicą Mazowiecką do ulicy Golfowej i do drogi wojewódzkiej nr 630 w kierunku Jabłonny. Ulicą Modlińską przez centrum Jabłonny (stary ślad drogi krajowej) autobusy pojadą aż do skrzyżowania z obwodnicą i dalej ulicami Marmurową, Przylesie i Akademijną wrócą do ulicy Modlińskiej, aby pojechać w kierunku Chotomowa. Za wiaduktem w Chotomowie skręcą w ulicę Kolejową i dalej pojadą w kierunku Legionowa do pętli przy Starostwie Powiatowym w Legionowie.

Rok 2022 pozwoli określić zapotrzebowanie i docelowy charakter użytkowy tej linii autobusowej. W przyszłym roku przewiduje się kontynuację trasy. W miarę możliwości i dostępności środków zewnętrznych linia w 2023 r. ponownie zostanie zgłoszona do dofinansowania w ramach Funduszu Przewozów Autobusowych.

Obecnie mieszkańcy korzystają z powiatowych linii nr 7 P relacji Serock – Legionowo, nr 8 P kursującej z Zegrza do Legionowa oraz połączenia nr 10 P z Wieliszewa do Nieporętu. Poszerzenie tej oferty o obszar gminy Jabłonna jest odpowiedzią na potrzeby tej części powiatu w zakresie komunikacji.