Obwodnica w projekcie
17 kwietnia 2023
Obwodnica w projekcie

Budowa obwodnicy Jabłonny weszła w kolejna fazę. 17 kwietnia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Legionowie Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, reprezentowany przez dyrektora Grzegorza Obłękowskiego, w obecności marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, podpisał umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą dokumentacji projektowej dla tej inwestycji.

Firma Europrojekt Gdańsk S.A. za blisko dwa miliony, w ciągu 36 miesięcy opracuje dokumentację projektową inwestycji polegającej na budowie 2,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 630, która połączy rondo przy markecie OBI z ul. Modlińską w okolicy Lasów Chotomowskich na terenie gminy Jabłonna. Na mocy porozumienia podpisanego 19 stycznia 2022 r. pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego, Powiatem Legionowskim oraz Gminą Jabłonna, samorządy lokalne wspólnie, po połowie, sfinansują przygotowanie dokumentacji projektowej.

Droga zostanie zaprojektowana w przekroju dwujezdniowym jako kontynuacja istniejącej obwodnicy Jabłonny. Będzie włączona do obecnego skrzyżowania drogi krajowej nr 61 z drogą wojewódzką nr 630 (skrzyżowanie ul. Zegrzyńskiej z al. Kardynała Stefana Wyszyńskiego), które zostanie zmodernizowane. Projekt zakłada powstanie skrzyżowania dwupoziomowego oraz budowę estakad w tym miejscu. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2026 r. Szacunkowy koszt realizowanej przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich inwestycji to ok. 60 mln zł.

Zbudowana kilkanaście lat temu obwodnica Jabłonny obecnie kończy się na rondzie przy OBI, gdzie łączy się z ul. Warszawską. Od dawna jednak istniały plany jej przedłużenia. Jest to istotny brakujący element sieci drogowej, który pozwoliłby na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Jabłonny, poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Modlińskiej z ul. Zegrzyńską oraz ul. Chotomowską (droga powiatowa nr 1820W) w Jabłonnie. Planowana droga obejmie pas gruntów zarezerwowanych na ten cel w planach miejscowych, biegnący od skrzyżowania ulicy Zegrzyńskiej z DK61 w Jabłonnie w stronę Nowego Dworu Mazowieckiego, do ul. Modlińskiej w Jabłonnie.