Powiat legionowski w czerwonej strefie
16 października 2020
Powiat legionowski w czerwonej strefie

Od jutra (17 października) 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich znajdzie się w tzw. czerwonej strefie. Na tej liście znalazł się także powiat legionowski.

Nowe zasady bezpieczeństwa obowiązywać zaczną od jutra. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Strefa czerwona oznacza:
•    ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych uzależnione są od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 os. na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m2 powierzchni - 1 os. na 15 m²;
•    od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
•    podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
•    w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
•    w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
•    lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godz. 6.00–21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00 istnieje wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
•    ograniczenie liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
•    wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności;
•    w wydarzeniach kulturalnych maksymalnie 25 proc. miejsc może być zajętych przez publiczność;
•    zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Obsługa w Starostwie Powiatowym w Legionowie odbywać będzie się jak dotychczas, czyli w Biurze Obsługi Mieszkańców na parterze oraz Wydziale Architektury na 5. piętrze. Dostęp do wydziału komunikacji jest możliwy tylko wejściem od strony ulicy Fabrycznej. Do budynku może wejść maksymalnie tyle osób, ile jest stanowisk obsługi. Obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.