Program „Opieka wytchnieniowa”- edycja 2022
22 kwietnia 2022
Program „Opieka wytchnieniowa”- edycja 2022

fot. Select Insure Group - Long-Term-Care Insurance

Powiat Legionowski przystąpił do realizacji Programu "Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, którego celem jest kontynuacja dotychczasowych Programów "Opieki wytchnieniowej" z edycji 2019, 2020 i 2021.

25 lutego 2022 roku pomiędzy Wojewodą Mazowieckim a Powiatem Legionowskim zawarta została umowa w sprawie wysokości i trybu przekazywania środków Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania w ramach Programu "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2022. Powiat Legionowski otrzymał dofinansowanie w wysokości 85 680,00 zł, które pokrywa w pełni koszty realizacji zadania. Program skierowany jest do mieszkańców powiatu legionowskiego i będzie realizowany do 31 grudnia 2022 roku.

Głównym celem programu jest wsparcie 10 członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Pomoc w postaci usług opieki wytchnieniowej będzie realizowana na rzecz osoby niepełnosprawnej na jej wniosek lub na wniosek opiekuna prawnego. Usługi przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad osobą niepełnosprawną. Usługa opieki wytchnieniowej będzie realizowana w  formie 14 dniowego pobytu całodobowego, w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Legionowie. Limit 14 dni usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego może być wykorzystany w częściach, zgodnie z potrzebami osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna prawnego.

Warunki uzyskania pomocy w ramach Lokalnego Programu "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2022:

1. Osoba ubiegająca się o przyznanie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego składa wypełnioną kartę zgłoszenia do Programu "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2022 wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności do Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Legionowie, ul. Jagiellonska 71, w kopercie z dopiskiem "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2022.

2. W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników Programu wskazane jest złożenie wypełnionej karty pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM uzupełnionej przez lekarza rodzinnego/ lekarza rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeutę/ pielęgniarkę.

Informacje dotyczące udziału w programie można uzyskać pod numerami telefonów: 22 766 45 01 lub 22 766 45 07.