Siedziba skrojona na miarę
28 czerwca 2021
Siedziba skrojona na miarę

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie będzie miała nową siedzibę. Powiat jest w trakcie przygotowań do realizacji tego przedsięwzięcia.

Na ukończeniu są prace nad regulaminem konkursu na koncepcję architektoniczną budynku. Sam konkurs ma zostać ogłoszony jeszcze przed końcem wakacji. - Architektoniczne konkursy realizacyjne dają gwarancję pozyskania spojrzenia wielu architektów, często o uznanych nazwiskach, na przewidziany do wybudowania obiekt. Pozwala to wybrać - poprzez analizę i porównania - rozwiązanie najlepsze w danych warunkach. Jestem przekonany, że konkurs na koncepcję nowej siedziby Powiatowej Instytucji Kultury sprawi, że budynek ten będzie nie tylko nowoczesny i funkcjonalny, ale też będzie przykładem dobrej architektury tworzącej nową jakość w swoim otoczeniu – mówi członek Zarządu Powiatu Grzegorz Kubalski.

Przygotowanie koncepcji to pierwszy etap poprzedzający powstanie projektu architektonicznego nowej siedziby PIK. Na późniejsze prace projektowe, bazujące na wybranej w konkursie wizji, Powiat zabezpieczył w budżecie 200 tys. złotych. Nowy obiekt zostanie zlokalizowany na działce u zbiegu ulic Warszawskiej, Sobieskiego, Norwida i Wysockiego w Legionowie w sąsiedztwie willi „Kazinek. Rozmowy w sprawie pozyskania jej od Miasta Legionowo są zaawansowane. Starosta legionowski Sylwester Sokolnicki wystąpił do Rady Miasta o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni dla tej nieruchomości, tak by mógł powstać tam budynek inny niż mieszkalny.

Obecnie instytucja działa w niewielkim budynku położonym przy ulicy Sowińskiego w Legionowie. Jego powierzchnia jest zbyt mała, aby pomieścić jednocześnie powiatową bibliotekę oraz prężnie działającą Powiatową Instytucję Kultury. Dlatego też szereg projektów i wydarzeń PIK odbywa się poza siedzibą, w plenerze lub w gościnnych salach gmin z terenu powiatu. Odpowiedzią na problemy lokalowe ma być nowoczesny, przestronny budynek, w którym ambitne plany animatorów kultury z PIK będzie można zrealizować z rozmachem oraz zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami mieszkańców.