Spotkanie z dyrektorami szkół
24 lutego 2023
Spotkanie z dyrektorami szkół

Organizacja roku szkolnego 2023/24, a także kwestie związane z rekrutacją do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych były głównym tematem spotkania starosty Sylwestra Sokolnickiego i wicestarosty Konrada Michalskiego z dyrektorami szkół, dla których Powiat Legionowski jest organem prowadzącym, oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Legionowie, zorganizowanego 23 lutego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Legionowie.

W roku szklonym 2022/2023 naukę we wszystkich szkołach podstawowych (publicznych i niepublicznych) znajdujących się na terenie powiatu legionowskiego ukończy 2141 uczniów, tj. o 126 uczniów więcej niż w poprzednim roku szkolnym. Jeżeli, tak jak w latach poprzednich, naukę w szkołach ponadpodstawowych w Warszawie i w powiecie nowodworskim wybierze ok. 53% absolwentów klas ósmych, to szacuje się, że o przyjęcie do szkół położonych w naszym powiecie ubiegać się będzie ok. tysiąca kandydatów. O miejsce w klasach pierwszych w szkołach prowadzonych przez Powiat (w ramach tzw. pierwszej preferencji) zgodnie z przewidywaniami będzie się ubiegać ok. 800 kandydatów. Tak duża liczba potencjalnych kandydatów do klas pierwszych będzie dużym wyzwaniem zarówno dla organów prowadzących szkoły publiczne, jak i dla dyrektorów szkół.

Dyrektorzy szkół i placówek poinformowali Starostów o stopniu realizacji zdań wynikających z organizacji bieżącego roku szkolnego oraz o sukcesach uczniów (dydaktycznych, wychowawczych i w zakresie aktywności społecznej) w jego pierwszym półroczu. Poinformowano także dyrektorów, że ostateczna wysokość subwencji oświatowej, którą otrzymał Powiat Legionowski na rok 2023, jest mniejsza od wcześniejszych założeń przekazanych przez Ministerstwo Finansów. Starosta Legionowski zobowiązał dyrektorów szkół do dokonania wraz z radami pedagogicznymi szczegółowej analizy planów rekrutacji na nowy rok szkolny i wypracowania rozwiązań zmierzających do zapewnienia potrzeb edukacyjnych najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w zakresie szkolnictwa ponadpodstawowego, tak by na następnym spotkaniu podjąć ostateczne już decyzje w zakresie planu rekrutacji na rok szkolny 2023/2024. Spotkanie było również okazją do przedstawienia i omówienia bieżących spraw, z jakimi mierzą się obecnie szkoły.

Miłym akcentem było uroczyste podziękowanie za ponad dwudziestoletnią pracę przechodzącemu na emeryturę Kierownikowi Referatu Edukacji panu Tomaszowi Lisowskiemu. Słowa uznania oraz życzenia na dalszy etap życia w imieniu Zarządu Powiatu i kierownictwa urzędu złożyli mu starosta Sylwester Sokolnicki oraz wicestarosta Konrad Michalski.