Tydzień dla zdrowia
23 maja 2022
Tydzień dla zdrowia

Szpital WIM w Legionowie zaprosił mieszkańców na konsultacje specjalistyczne i badania w ramach akcji „Tydzień Zdrowia”. Z oferty skorzystało kilkaset osób.

O tym, że profilaktyka jest najważniejsza, wiadomo nie od dziś. Regularna kontrola stanu zdrowia umożliwia wczesne wykrywanie schorzeń u osób narażonych na zachorowanie, zwiększając szanse na kontrolę chorób i ograniczenie ich skutków. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, w dniach 16-20 maja w ramach „Tygodnia Zdrowia” w Szpitalu WIM w Legionowie zorganizowano bezpłatne i niewymagające skierowania konsultacje lekarskie, porady specjalistów i badania przesiewowe. Ich celem było ustalenie konieczności dalszej diagnostyki lub leczenia, a także rozpowszechnienie modelu wczesnego rozpoznawania i diagnozowania chorób oraz aktywnych i odpowiedzialnych zachowań zdrowotnych. Pacjenci mieli możliwość skontrolowania stanu zdrowia w zakresie kardiologii (wywiad, badanie EKG, badania laboratoryjne – tj. pomiar poziomu glukozy i cholesterolu), ginekologii (wizyta profilaktyczna), okulistyki (wizyta profilaktyczna, badanie przesiewowe w kierunku zaćmy i jaskry), chirurgii (konsultacja bariatryczna, konsultacje w zakresie leczenia otyłości, chorób piersi, endokrynologii i chirurgii ogólnej), endoskopii (wywiad, skierowanie na badanie kału na krew utajoną) i chorób cywilizacyjnych (w tym z zakresu zdrowia psychicznego). – „Tydzień zdrowia” jest akcją pomyślaną jako akcja o charakterze profilaktycznym, prewencyjnym. Chcemy zachęcić ludzi jeszcze przed zachorowaniem, przed pojawieniem się problemu klinicznego do prewencji, do profilaktyki. To jest najlepsza metoda, aby poprawić swój stan zdrowia, wydłużyć swój czas życia. W czasie wizyt specjaliści oszacują zagrożenia zdrowotne, udzielą porad profilaktycznych, a w wybranych przypadkach pacjenci będą zachęcani do diagnostyki i leczenia w ramach poradni czy szpitala WIM w Legionowie – mówił podczas inauguracji akcji komendant szpitala WIM w Legionowie płk dr n. med. Robert Ryczek.

Zainteresowanie akcją było ogromne, dlatego organizatorzy już zapowiedzieli, że w takiej lub innej formie zostanie powtórzona.