W urzędzie i banku - tylko dowód osobisty
16 stycznia 2023
W urzędzie i banku - tylko dowód osobisty

Przypominamy, że aplikacja mobilna mObywatel nie jest dowodem osobistym i nie zastępuje dowodu osobistego. Dlatego w kontaktach z urzędem czy bankiem zawsze potrzebny nam będzie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Coraz częściej klienci urzędów i banków na prośbę o okazanie dowodu tożsamości próbują identyfikować się aplikacją mObywatel. Okazuje się jednak, że to niemożliwe, ponieważ narzędzie to nie zastępuje dowodu osobistego i urzędnicy nie mogą go honorować. Więcej o aplikacji mObywatel TUTAJ.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Nowe przepisy mają uporządkować zasady funkcjonowania programu. Aplikacja będzie mogła zastąpić dowód osobisty, prawo jazdy, legitymację szkolną i studencką, a także legitymację osoby niepełnosprawnej. Posłuży też do  płacenia za usługi publiczne oraz do uwierzytelniania profilu zaufanego, do czego do tej pory używaliśmy konta bankowego. Prawdopodobnie sam profil mObywatela będzie nowym sposobem na identyfikację elektroniczną. Jednak to plany na przyszłość. Teraz prace legislacyjne nad ustawą są w trakcie i aplikacja mObywatel nie zastępuje obecnie dowodu osobistego.

 

Fot. www.gov.pl