Wiosenna akcja szczepienia lisów
2 kwietnia 2024
Wiosenna akcja szczepienia lisów

W dniach 4-17 kwietnia 2024 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim przeprowadzą ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na kompleksy leśne, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym.

Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy, które jako zwierzęta wolno żyjące, są najbardziej podatne na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać, ponieważ zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Jeśli dojdzie do kontaktu, trzeba natychmiast przemyć skórę wodą z mydłem.

Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt zwierzęcia z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.