Wschodząca gwiazda Taekwondo
6 czerwca 2024
Wschodząca gwiazda Taekwondo

Oskar Skóra (mieszkaniec Legionowa, urodzony w 2010 roku) trenujący Taekwondo Olimpijskie pod okiem Karola Hołubowicza w legionowskiej Akademii Kształcenia Sportowego jest bardzo obiecującym zawodnikiem, który odnosi coraz większe sukcesy. Aktualnie jest posiadaczem czerwonego pasa.

Oskar zdobył 1. miejsce w Pucharze Polski Kadetów w Toruniu, 2. miejsce w Pucharze Polski i I kwalifikacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Poznaniu, 3. miejsce w Pucharze Polski i II kwalifikacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Ostrowcu Świętokrzyskim (2 wygrane walki) oraz 1. miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (Mistrzostwa Polski Kadetów). – Jedną z najważniejszych lekcji, których uczy się dziecko, trenując sporty walki, jest zwiększenie samooceny. Dzieje się tak poprzez wyznaczanie celów, np. w postaci kolejnych belek na pasie, i osiąganie ich. Dzieci mają wtedy świadomość tego, że są zdolne do realizacji marzeń, budując tym samym poczucie własnej wartości. Przykładem, który warto naśladować, jest Oskar swoją postawą pokazujący, że można osiągnąć wszystko, co chcemy. Oskar przechodzi dziś lekcje, które pozwolą mu zdecydowanie łatwiej osiągać cele w życiu dorosłym. Sport to również nauka szacunku, integracja z rówieśnikami i wzmocnienie odporności psychicznej – wyjaśnia trener Karol Hołubowicz.

Walka sportowa (Kyorugi) w dyscyplinie Taekwondo Olimpijskie koncentruje się na wykonywaniu kopnięć. Im bardziej skomplikowane, widowiskowe celne kopnięcie wykona zawodnik, tym więcej uzyska punktów. Walka toczy się do dwóch wygranych rund, po każdej z nich wynik jest zerowany. Runda trwa półtorej minuty z 30-sekundową przerwą. Turnieje w Taekwondo Olimpijskim są rozgrywane w systemie pucharowym. Wygrany z walki przechodzi dalej, przegrany odpada.