Z przewodnikiem po turystycznym szlaku „Polski Walczącej”
25 listopada 2018
Z przewodnikiem po turystycznym szlaku „Polski Walczącej”

Pod koniec listopada br. Powiat Legionowski zorganizował dla mieszkańców kolejną, bezpłatną wycieczkę szlakiem Polski Walczącej.

Około 30 osób wyruszyło spod pomnika Armii Krajowej w Legionowie. Trasa poprowadziła przez Legionowo – Poniatów – Wieliszew – Zegrze i Serock, kończąc się ponownie w Legionowie. Uczestnicy zwiedzając miejsca znajdujące się na szlaku miejsca pamięci, mogli wysłuchać opowieści doświadczonych przewodników. Trasa przebiegała częścią szlaków „zielonego” oraz „czerwonego” objęła również fragment miejskiego szlaku, który przebiega w Legionowie i jest integralną częścią szlaku powiatowego. Grupa zwiedziła m.in. Muzeum Historyczne w Legionowie, rynek miejski w Legionowie, lokalizację lotniska polowego z września 1939 r. w Poniatowie, cmentarz wojenny w Wieliszewie, Pałac w Zegrzu, pomnik mjr. Konstantego Radziwiłła ps. "Korab" w Zegrzu i jego grób w Serocku, rynek i kościół pw. św Anny w Serocku oraz  wały napoleońskie.

Turystyczny Szlak Patriotyczny "Polski Walczącej" na terenie powiatu legionowskiego powstał w 2014 roku dzięki pozyskaniu przez Starostwo Powiatowe w Legionowie środków unijnych. W tym roku jego infrastruktura została odbudowana. Wymienione zostały niemal wszystkie tablice informacyjne, które przez ostatnie lata uległy zniszczeniu lub straciły na czytelności. Na wędrowców czeka 78 miejsc pamięci narodowej, 50 tablic opisujących najważniejsze miejsca i wydarzenia związane z walką o niepodległość oraz 80 tablic kierunkowych uzupełniających standardowe znakowanie PTTK, które ułatwiają orientację w terenie. Szlak podzielony jest na trasy: czarną, czerwoną i zieloną. Każda z nich składa się z kilkunastokilometrowych odcinków. Przejście szlaku daje możliwość ubiegania się o jeden z trzech stopni odznaki turystycznej Szlaku „Polski Walczącej”. Szlak ma swoją stronę internetową www.szlak.powiat-legionowski.pl, na której dostępne są mapy, zdjęcia i opisy miejsc.