Zawody z ratowania
2 lipca 2024
Zawody z ratowania

Zespoły ratownictwa medycznego z NZOZ „Legionowo” w ostatnim czasie wystartowały w X Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym Lublin 2024 oraz I Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym Pomorza i Kujaw.

W pierwszej imprezie nasza reprezentacja składała się z dwóch zespołów w składzie: Mikołaj Tyczyński i Konrad Krysiak oraz Jan Świtała i Adam Gocłowski. W sumie wystartowało 36 załóg z całej Polski, które rywalizowały na terenie Lublina, mając możliwość wykazania się oraz zaprezentowania i doskonalenia swoich umiejętności w zakresie udzielania medycznych czynności ratunkowych w wybranych przypadkach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Organizatorom udało się zapewnić wysoki poziom realizmu inscenizowanych sytuacji - uczestnicy musieli zmierzyć się między innymi z wybuchem granatu, zawałem serca oraz masowym wypadkiem na terenie skansenu. Organizatorem mistrzostw było Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie.

Z kolei w Toruniu nasz zespół w składzie Dawid Matuszewski i Krzysztof Gronek rywalizował z 34 załogami z całej Polski w pięciu konkurencjach – dwóch dziennych, dwóch nocnych i sprawdzianie wiedzy teoretycznej. Dodatkowo odbył się konkurs strzelania bronią laserową do celu. Zadania symulowały zdarzenia, do których zespoły ratownictwa medycznego wzywane są w swojej codziennej pracy. Ratownicy zmierzyli się z podwójną resuscytacją krążeniowo-oddechową, przygnieceniem przez samochód, ranami postrzałowymi oraz obrażeniami spowodowanymi potrąceniem przez pociąg. W ramach testu teoretycznego sprawdzano wiedzę z zakresu hipotermii.  Oprócz ratowniczej rywalizacji zaplanowano panele i wykłady prowadzone przez specjalistów w swoich dziedzinach. Reprezentanci z Legionowa zajęli 10. miejsce i we wrześniu zmierzą się z najlepszymi z najlepszych podczas Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym w Sosnowcu. Mistrzostwa zorganizował Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu.