Gala Przeglądu Twórczości XII Dni Osób z Niepełnosprawnościami
2 maja 2023
Gala Przeglądu Twórczości XII Dni Osób z Niepełnosprawnościami

27 kwietnia w legionowskim ratuszu odbyła się Gala Przeglądu Twórczości XII Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowa i Powiatu Legionowskiego składająca się z trzech konkursów: literackiego „Nie jesteś sam”, plastycznego i Małych Form Teatralnych i Medialnych. W konkursach wzięło udział ponad 200 uczestników, a jego celem było szerzenie wiedzy o niepełnosprawnościach aktywizacja i integracja osób z niepełnosprawnościami.

Jury konkursu plastycznego pod przewodnictwem Barbary Retmaniak  przyznało  pracowni plastycznej Warsztatów Terapii Zajęciowej Św. Rity jedną  z nagród głównych ufundowaną przez Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego. Drugą z rąk prezydenta otrzymali uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych zgłoszeni do konkursu przez fundację „Promień Słońca” za mozaiki artystyczne. Trzecia  nagroda przypadła  pracowni plastycznej z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy OPS Legionowo. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych.

W konkursie Małych Form Teatralnych i Medialnych I miejsce w kategorii soliści młodzież powyżej 16 lat i dorośli  zajęła Kamila Topczewska (PZSiPS w Legionowie), która wykonała utwór „Ramię w ramię” znany cover Viki Gabor. Kacper Grochowski (SP1) w Legionowie) zdobył rewelacyjnym wykonaniem piosenki „Kropka” I miejsce w kategorii soliści do lat 16. I miejsce w kategorii grupy  taneczne - młodzież powyżej 16 lat i dorośli zajął  zespół „Roztańczeni” (PZSiPS w Legionowie  i zdobył tym samym nagrodę  Wójta Gminy Jabłonna pana Jarosława Chodorskiego.  W kategorii grupy teatralne  byli bezkonkurencyjni i zdobyli pierwsze miejsce  „Wkręceni” grupa teatralna Legionowskiego Stowarzyszenie Amicus, która przedstawiła pełen humoru spektakl  „Wykapany zięć”. Wyróżnienia w tym konkursie otrzymała Bogusława Zaręba-WTZ przy OPS- „Konik na Biegunach” i Paweł Łączkowski z WTZ przy OPS za wykonanie utworu Wolność”.Pierwsze miejsce w kategorii materiały multimedialne otrzymał  Ireneusz Błaszak za film „Radosna Pielgrzymka” też z Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus. Pozostali uczestnicy Gali Przeglądu Twórczości otrzymali wyróżnienia za swoją pełną kreatywności działalność. Dodatkową  nagrodą dla wszystkich uczestników konkursu plastycznego jest  prezentacja ich prac na  wystawie pokonkursowej w galerii Ratusz, a dla Laureatów konkursu Małych Form Teatralnych i Medialnych występy przed publicznością.

W konkursie literackim “Nie jesteś sam” pierwszą  nagrodę ufundowaną przez Wójta Gminy Wieliszew pana Pawła Kownackiego jury pod przewodnictwem znanej poetki Anny Czachorowskiej przyznało pani Agnieszce Siemaszko-Gralicka za pracę “Serca rytm”, drugą  nagrodę Katarzynie Ernest za pracę “Ala, szklane oko i złota rybka”, a  trzecią nagrodę  Julicie Tarczyńskiej za pracę “Barwy mojego życia”. Wyróżnienia otrzymali: Amelia Będzikowska za pracę “Jesteśmy razem”, Karolina Karpińska za pracę: “Niepełnosprawność to nie koniec świata”, Dominika Kwiatkowska za pracę “Wyjątkowy dzień”, Oliwia Radecka za pracę “Wypadek” , Kalina Sokołowska za pracę “Wyjątkowy przyjaciel” oraz Grzegorz Tananis za pracę “Razem dla Martynki”.