Odsłonięcie rzeźby
19 października 2017
Odsłonięcie rzeźby

Odlana z brązu postać Marii Konopnickiej zasiadła na ławeczce w sąsiedztwie Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowie, którego poetka jej patronką. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali starosta Robert Wróbel, wiceprezydent Legionowa Piotr Zadrożny, Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie Paweł Cukrowski, dyrektor PZSO w Legionowie Brygida Wagner-Konstantynowicz oraz poseł na Sejm Jan Grabiec. Rzeźbę zaprojektował profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Karol Badyna. Projekt charakteryzują prostota i dbałość o detale. Jest to niewątpliwie jeden z najlepiej rozpoznawalnych elementów miasta i powiatu.

Uczniowie PZSO w Legionowie zadbali o właściwą oprawę imprezy ubierając stroje charakterystyczne dla epoki, w której żyła Maria Konopnicka.

Część nieoficjalna imprezy odbyła się na boisku szkolnym PZSO. W jej trakcie rozstrzygnięto konkursy towarzyszące obchodom 175. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej. Laureatom konkursów plastycznego, literackiego, matematycznego i konkursu na mema wręczono nagrody. Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się gra miejska „Krasnoludki są na świecie”, kącik literatury dla dzieci oraz malowanie buziek. Tradycyjnie w stoisku Powiatu Legionowskiego zorganizowano konkurs z nagrodami. Dla łasuchów przygotowano słodkie przekąski i kiełbasę z grilla. Mieszkańcy mogli też wziąć udział w rywalizacji sportowej w kilku konkurencjach.

Jubileusz 175. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej był okazją do zorganizowania wielu wydarzeń nawiązujących do tego święta. Odbył się między innymi wykład dr Leny Magnone pt. „Konopnicka inaczej” i street art oraz wystawa „Portret Marii Konopnickiej” i przedstawienie dla przedszkolaków „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.

Organizatorem uroczystości związanych z obchodami 175. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej był Powiat Legionowski. Współorganizatorami – Województwo Mazowieckie, Miasto Legionowo, Liceum im. M. Konopnickiej w Legionowie, Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie. Imprezę patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.