500 zabiegów na kardiologii
8 czerwca 2022
500 zabiegów na kardiologii

Przedstawiciele szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie podczas konferencji prasowej poinformowali, że w tutejszym Oddziale Kardiologii Interwencyjnej i Chorób Wewnętrznych wykonano już 500 zabiegów.

Oddział Kardiologii Interwencyjnej i Chorób Wewnętrznych jest największym oddziałem legionowskiego szpitala, a jego powstanie wypełniło istotną lukę na mapie potrzeb w zakresie leczenia ostrych zespołów wieńcowych w regionie. – W tej licznie 500 zabiegów jest ukryta inna bardzo ważna liczba, a mianowicie 160 zabiegów wykonanych bezpośrednio w stanie zagrożenia życia, jakim jest ostry zespół wieńcowy. Pacjenci trafili do pracowni hemodynamiki szpitala w Legionowie z ostrym zawałem serca. Do tej pory ci pacjenci musieli być transportowani do szpitali warszawskich, a nawet, co zdarzało się niejednokrotnie, do Ciechanowa. Im szybciej pacjent uzyska pomoc, tym jego rokowanie co do przeżycia i tego, w jakim komforcie będzie żył jest lepsze. I to jest tak naprawdę siła tego, co robimy tutaj. To jest siła tego, co udało nam się zrobić na bazie szpitala w Legionowie we współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie. Szpital nie posiada oddziału kardiochirurgii, ale jednocześnie, dzięki temu, że posiadamy doskonałą łączność między jednostkami, łączność informatyczną, każdego dnia w ramach Heart Teamu, który odbywa się razem z pracownikami w Legionowie, tam, na Szaserów, ten Heart Team decyduje o tym, jaką metodą będziemy pacjenta leczyć. A zatem umiejętnie łącząc zasoby systemu ochrony zdrowia, zwłaszcza szpitali o wyższym i niższym poziomie referencyjności, jesteśmy w stanie pacjentom zaoferować ten najwyższy poziom opieki medycznej – mówił podczas konferencji dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak.

Od lutego do czerwca oddział zrealizował świadczenia medyczne na rzecz 991 pacjentów. Pomoc jest niesiona skutecznie i bezpiecznie dzięki dobrze wykwalifikowanemu personelowi i wyposażeniu w najnowocześniejszy sprzęt. – Oddział jest wyposażony w jeden z najnowszych aparatów do wykonywania koronarografii i zabiegów do interwencji wewnątrznaczyniowych. W Polsce są trzy takie aparaty. Dają bardzo duży komfort operatorowi oraz pełne bezpieczeństwo, jeśli chodzi o dawkę promieniowania, dla pacjenta. Oddział świadczy pełen zakres usług w zakresie diagnostyki kardiologicznej nieinwazyjnej, jak i inwazyjnej – koronarografia, wykonywanie oceny rezerwy wieńcowej metodą FFR, obrazowanie wewnątrznaczyniowe IVUS oraz pełen zakres zabiegów leczniczych, czyli tak zwanych angioplastyk. Kadra jest w stanie zakwalifikować pacjentów do zabiegów wysokospecjalistycznych, które realizowane są w Woskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie – wyjaśnia kierownik Oddziału Kardiologii Interwencyjnej i Chorób Wewnętrznych dr n. med. Sławomir Gołębiewski.

Z oferty legionowskiego szpitala można skorzystać w zakresie kardiologii interwencyjnej, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, ginekologii małoinwazyjnej i endoskopowej, chirurgii okulistycznej oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Przez całą dobę działa izba przyjęć, gdzie można uzyskać pomoc w nagłych zachorowaniach.