5 stycznia 2010
Wielka Orkiestra zagra w niedzielę

W najbliższą niedzielę 10 stycznia odbędzie się XVIII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W akcji tradycyjnie będzie uczestniczył Powiat Legionowski.

W Polsce jest kilkanaście centrów onkologii dziecięcej z doskonałą kadrą. Centra te nie są jednak dostatecznie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt potrzebny do diagnostyki i leczenia. Ambicją WOŚP było stworzenie kilkudziesięciu dodatkowych miejsc w Polsce (po kilka w każdym województwie), gdzie rodzice - skierowani przez pediatrę - będą mogli spotkać się ze specjalistą i wykonać badanie w ramach wczesnej diagnostyki. Na ten właśnie cel zbierano pieniądze w czasie XVII Finału, który był ogromnym sukcesem (zebrano ok. 40 mln zł). Okazało się jednak, że zebrana kwota jest niewystarczająca i nie pozwala zrealizować w pełni planów. W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie więc zagra dla dzieci z chorobami onkologicznymi. Do tej pory WOŚP wyposażyła 60 pracowni radiologicznych w Polsce w aparaty USG i ultrasonografy dla klinik onkologicznych oraz doposażyła istniejące pracownie rezonansu magnetycznego dla dzieci w zestawy anestezjologiczne, by badania przebiegały w bezpiecznym znieczuleniu.

To jednak za mało. Nie wystarczyło niestety środków na zakup nowoczesnego sprzętu dla klinik onkologicznych takiego jak np. tomografy komputerowe, czy aparaty do neuronawigacji, które pozwalają na bardzo precyzyjne zdiagnozowanie położenia guza i następnie jego bezpieczne zoperowanie. Aby z sukcesem zakończyć temat onkologii dziecięcej postanowiono poświęcić mu jeszcze jeden Finał.

Jak co roku w finał Orkiestry włączy się Powiat Legionowski fundując upominki dla kilku najbardziej prężnych ośrodków, w których będą zbierane pieniądze. Przewieziemy również wolontariuszy do studia WOŚP przy ul. Woronicza. Siatkarska reprezentacja Powiatu zagra w meczu, który uświetni obchody w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Legionowie.

Bilans wszystkich finałów Orkiestry to sprzęt medyczny o wartości ponad 110 mln USD, pracujący w 650 szpitalach w całej Polsce. Fundacja wdrożyła również kilka programów medycznych i edukacyjnych.

Otwórzmy więc nasze serca i 10 stycznia wspólnie zagrajmy na rzecz wczesnej diagnostyki nowotworowej u dzieci.