6 listopada 2009
Okażmy pomoc Białorusi

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski już po raz trzeci zaprasza do udziału we wspólnej corocznej Akcji Pomocy Represjonowanym Polakom na Białorusi. Paczki żywnościowe na Święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2010.

Celem Akcji jest stworzenie sieci pomocy polskim rodzinom osób represjonowanych na Białorusi oraz tych wszystkich, którzy z racji swojej aktywności politycznej, zawodowej, dziennikarskiej i społecznej mają problemy materialne i nie mogą utrzymać swoich rodzin. Pomoc zakłada opiekę ze strony konkretnej polskiej rodziny lub grupy osób, firm, instytucji i partnerów Akcji nad rodziną białoruską
w postaci np.:

- pomocy materialnej np.: paczki z żywnością i ubraniami przesyłane bezpośrednio przez darczyńców
- przyjmowania dzieci na wypoczynek i leczenie w Polsce
- pomocy w zakupie artykułów szkolnych, książek, pomocy naukowych, nauczaniu języka polskiego

Osoby obdarowywane na Białorusi na własne życzenie mogą być anonimowe, aby uniknąć dodatkowych szykan ze strony władz białoruskich. Ich nazwiska w takim wypadku będą tylko znane organizatorom Akcji w Polsce i partnerom po stronie białoruskiej.

Partnerem głównym ze strony białoruskiej jest Komitet Pomocy Represjonowanym przy Ruchu „Za Swabodu” Aleksandra Milinkiewicza. Ponadto partnerami mogą być: parafie katolickie i wspólnoty innych wyznań w Polsce i na Białorusi, organizacje pozarządowe, społeczne i partie polityczne w Polsce i na Białorusi, samorządy terytorialne i zawodowe w Polsce, Stowarzyszenie Wspólnota Polska, media, środowiska i organizacje Polonii.

Stowarzyszenie dysponuje adresami rodzin na Białorusi pozyskanymi od Pani Iny Kulej, żony Aleksandra Milinkiewicza, kandydata zjednoczonej opozycji na prezydenta Białorusi w poprzednich wyborach.

Zanieśmy pomoc tym, którzy jej potrzebują.
Włączmy się do wspólnej Akcji Solidarni z Białorusią.

Przewodniczącym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski jest Kazimierz Barczyk
Kraków, 2009 r.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Polskich