2 października 2012
Pamięci Centkiewiczów

Czesław i Alina Centkiewiczowie dołączyli do pocztu Honorowych Obywateli Miasta Legionowo. Ten zaszczytny tytuł został im nadany podczas sesji Rady Miasta Legionowo 26 września 2012 r. Uroczystość była częścią obchodów Roku Centkiewiczów i 80. rocznicy Pierwszej Polskiej Wyprawy Polarnej, zorganizowanej w ramach II Międzynarodowego Roku Polarnego.

To właśnie z Legionowa 80 lat temu wyruszyła pierwsza polska wyprawa polarna pod kierownictwem inż. Czesława Centkiewicza. Ten słynny naukowiec, podróżnik i jednocześnie pisarz w różnych okresach swojego życia mieszkał i pracował w Legionowie.

Rok 2012 został uchwalony przez władze samorządowe Legionowa Rokiem Aliny i Czesława Centkiewiczów, w ramach którego w legionowskich szkołach organizowane były liczne konkursy propagujące twórczość Aliny i Czesława Centkiewiczów, jak również zorganizowany został jubileusz I Polskiej Wyprawy Polarnej.

To ostatnie wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez Miasto Legionowo, Towarzystwo Przyjaciół Legionowa i Powiat Legionowski, w partnerstwie z Muzeum Historycznym w Legionowie i Ośrodkiem Aerologii IMiGW w Legionowie, odbywało się przez dwa wrześniowe dni. 26 września na uroczystości podczas sesji Rady Miasta Legionowo nadano Alinie i Czesławowi Centkiewiczom honorowe obywatelstwo Legionowa, a w Ośrodku Aerologii odsłonięto pamiątkową tablicę Im poświęconą. W sobotę 29 września odbyła się natomiast konferencja popularno-naukowa poświęcona I Polskiej Wyprawie Polarnej.

Foto
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Czesławowi Centkiewiczowi w Ośrodku Aerologii IMiGW w Legionowie (26.09.2012)
fot. UM Legionowo

W ramach obchodów Towarzystwo Przyjaciół Legionowa wydało również jubileuszową edycję książki autorstwa Czesława Centkiewicza "Wyspa mgieł i wichrów", opisującej I Polską Wyprawę Polarną, a od 7 października w Muzeum Historycznym w Legionowie będzie można oglądać wystawę poświęconą C. i A. Centkiewiczom pt. "W krainach lodu i książek - rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach". Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie pokaz zdjęć Doroty Kidawy z Wyspu Niedźwiedziej, film animowany "Zaczarowana zagroda" oraz prezentacja zdjęć archiwalnych Aliny i Czesława Centkiewiczów.