22 września 2009
Dzień Weterana na Mazowszu

W Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Weterana

W uroczystościach wzięła udział delegacja Powiatu Legionowskiego w składzie: Bronisława Mazur, Stanisław Mandykowski oraz Wicestarosta Janusz Kubicki. W spotkaniu, które jest organizowane co roku, uczestniczyli także przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej oraz przedstawiciele Wojska Polskiego.

Uroczystości otworzył Marszałek Adam Struzik, który oddał hołd przedstawicielom środowiska kombatantów wszystkich frontów II wojny światowej. W swej wypowiedzi Marszałek nadmienił, że w województwie mazowieckim mieszka około 40 tysięcy kombatantów, inwalidów wojennych, wdów i wdowców po nich oraz ofiar hitlerowskich i stalinowskich represji. Podkreślił, że młode pokolenia winny kultywować pamięć o wydarzeniach lat wojny i ich bohaterach.

Kolejnymi prelegentami byli Wojewoda Mazowiecki Pan Jacek Kozłowski oraz Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Janusz Krupski, którzy oddali hołd wszystkim kombatantom i osobom poległym na wszystkich frontach wojny.

Foto
Delegacja Powiatu (od lewej: wicestarosta Janusz Kubicki oraz kombatanci: Stanisław Mandykowski i Bronisława Romanowska-Mazur)

Integracja środowisk kombatantów i osób represjonowanych jest ustawowym zadaniem z zakresu administracji rządowej, które od sierpnia 2009 roku jest realizowane przez samorządy województw we współpracy z powiatami na Mazowszu.