23 lipca 2009
Starosta nagradza

Wczoraj (22.07) w auli Starostwa Powiatowego w Legionowie odbyło się podsumowanie akcji usuwania śniętych ryb z Bugu, Rządzy, Liwca oraz Zalewu Zegrzyńskiego.

Sytuacja, która miała miejsce w dniach 9-15 lipca br. była spowodowana zmyciem do wód rzek zgniłego siana wymieszanego z błotem i innymi gnijącymi organizmami żywymi. Proces rozkładu materii organicznej spowodował drastyczne obniżenie ilości tlenu w wodzie, a tym samym śnięcie kilkudziesięciu ton ryb. Przez tydzień ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, strażacy oraz przedstawiciele prywatnych podmiotów pracowali na dwie zmiany, aby wody rzek, a w konsekwencji sam Zalew nie zamieniły się w tykającą bombę biologiczną. To dzięki ich ciężkiej pracy nie doszło do zaprzestania poboru wody przez Wodociąg Północny, który zaopatruje znaczną część mieszkańców Warszawy w wodę. Uczestnicy akcji usunęli z wód Jeziora 13,5 tony śniętych ryb, które następnie zostały poddane utylizacji. Około 5 t. żywych ryb odłowiono i przewieziono do Narwi, za mostem w Wierzbicy, gdzie woda była lepiej natleniona. W uznaniu ciężkiej pracy ochotników WOPR-u oraz OSP ze wszystkich gmin starosta legionowski Jan Grabiec wręczył najbardziej zasłużonym uczestnikom akcji drobne upominki oraz listy gratulacyjne. Wyraził również nadzieję, że podobna sytuacji nigdy nie będzie miała już miejsca. Tymczasem jakość woda w Jeziorze nieustannie się poprawia. Nie jest wykluczone, że Powiatowy Inspektor Sanitarny dopuści do kąpieli w najbliższych dniach kolejne plaże nad Zalewem. A, że warto w tak upalny dzień przyjechać nad Zalew nie warto przekonywać. Dodatkowym bodźcem jest akcja Morże pod Warszawą, zainicjowana przez Starostę we współpracy z prywatnymi przedsiębiorcami. W ofercie ośrodków znalazły się rabaty na noclegi, gastronomię czy wynajęcie sprzętu wodnego. Warto więc połączyć przyjemne z pożytecznym i wpaść nad Zalew.

Starosta dziękuje ratownikom legionowskiego WOPR za ich nieocenioną pomoc