5 stycznia 2005
IX Edycja Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Historii Mazowsza.

Samorząd Województwa Mazowieckiego ogłosił IX edycję Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Historii Mazowsza. Gospodarzem tegorocznej edycji jest Powiat Ostrołęcki a wiodącym tematem: „MAZOWSZE WCZORAJ I DZIŚ”.

Głównym celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży podziałem administracyjnym kraju, poznanie poszczególnych szczebli i zadań samorządu terytorialnego oraz promocja dziedzictwa kulturowego własnego regionu. Do udziału w konkursie zaproszeni są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych. Wszystkie konkursy przeprowadzane będą w trzech etapach: szkolnym, powiatowym i wojewódzkim.

Konkurs wiedzy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych:

Uczestnicy powinni wykazać się znajomością zagadnień dotyczących samorządu terytorialnego po przemianach ustrojowych w latach 1990 – 2004 oraz historii Mazowsza.
Konkurs przeprowadzony będzie w formie testu ze znajomości wyżej wymienionych zagadnień. Literatura proponowana przez organizatorów dostępna jest we wszystkich szkołach znajdujących się na terenie Powiatu. Etap szkolny odbędzie się 02.02.2005 r. w szkołach, które zgłosiły się do udziału w konkursie. Etap powiatowy będzie przeprowadzony wśród laureatów etapów szkolnych, dnia 21.03.2005 r. w Starostwie Powiatowym. Do etapu wojewódzkiego natomiast dostaną się dwie najlepsze osoby z etapu powiatowego. Odbędzie się on 19.04.2005r. w Ostrołęce. Tych dwoje laureatów zobowiązanych jest do napisania prac pisemnych na temat: „Tradycje samorządności na Mazowszu”, które następnie zostaną przesłane do Wojewódzkiej Komisji Konkursowej i w formie punktowej ocenione. Prace te powinny mieścić się maksymalnie na czterech stronach maszynopisu (formatu A4) oraz na dyskietce 1,44MB. Załącznikami do treści mogą być ilustracje i zdjęcia nie przekraczające powierzchni tekstu Opracowania. Ostatecznie o zajętym miejscu decydować będzie suma punktów uzyskanych za napisaną pracę oraz za test.

Konkurs fotograficzny dla uczniów szkół gimnazjalnych:

Temat konkursu fotograficznego brzmi: „Mazowsze w moim obiektywie”. Zadaniem gimnazjalistów jest przedstawienie na swoich fotografiach jak najwierniejszego odzwierciedlenia naszego regionu. Wykonane fotografie powinny być w formacie pocztówkowym. Złożenie prac fotograficznych powinno nastąpić dnia 28.02.2005 r. do Szkolnych Komisji Konkursowych, które wyłaniają i przekazują zwycięskie prace do Komisji Powiatowych. Rozstrzygnięcie tego konkursu na szczeblu powiatowym nastąpi 28.03.2005 a prace laureatów zostaną przekazane do Komisji Wojewódzkiej, które rozstrzygną konkurs 15.04.2005 r.

Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych:

Tematem konkursu jest: „Mazowsze – moja mała ojczyzna”. Prace plastyczne mogą być wykonane dowolną techniką w formacie A3. Terminy składania prac oraz rozstrzygnięć na poziomie poszczególnych etapów pokrywają się z terminami wyznaczonymi dla konkursu fotograficznego.

Ogłoszenie oficjalnych wyników Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Historii Mazowsza oraz uroczyste zakończenie Konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 29 kwietnia 2005 roku. Na laureatów finału wojewódzkiego czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez Zarząd Województwa Mazowieckiego i sponsorów.
Nagrodzeni zostaną również zwycięscy etapów szkolnych i powiatowych, dlatego serdecznie zapraszamy młodzież naszego powiatu do udziału w konkursie. Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie się odpowiedzialnych za konkurs przedstawicieli szkół.