10 lipca 2009
Kąpieliska na Zalewie Zegrzyńskim zamknięte!

Jeszcze dwa dni temu w jeziorze Zegrzyńskim można było się kąpać. Dziś o 8.15 wszystkie kąpieliska na zalewie zostały zamknięte. Dzięki działaniom podjętym przez powiatowe służby jezioro powinno pozostać czyste.

Ulewy ostatnich tygodni zmyły do wód rzek zgniłe siano wymieszane z błotem i innymi gnijącymi organizmami żywymi, które zabierają tlen z wody. To prowadzi do masowego zdychania ryb m.in. w Bugu, Liwcu i Rządzy. Wody tych rzek płyną zaś do Narwi, która wpada do jeziora Zegrzyńskiego. W związku z tym wczoraj o 9.00 w Wołominie odbyła się narada sztabu kryzysowego, w której uczestniczył wojewoda Jacek Kozłowski oraz przedstawiciele powiatów, których dotyczy problem. O 15.00 starosta legionowski zwołał odprawę sztabu kryzysowego powiatu legionowskiego, podczas której rozdzielono zadania, mające zapobiec zanieczyszczeniu jeziora Zegrzyńskiego.

Jak dotąd sytuacja na zalewie jest dobra. Tony śniętych ryb wyławiane są natomiast z Bugu w okolicach Wyszkowa. Dwie łodzie z załogami strażaków z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej oraz cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Jabłonny, Chotomowa, Legionowa i Nieporętu wzięli udział w akcji odławiania martwych ryb na Bugu na odcinku od Kani Nowej do Cupla na obu brzegach rzeki oraz na Narwi na jej wschodnim brzegu na odcinku od Serocka w stronę ujścia Rządzy. W wyniku ich działań wyłowiono około 1 tony ryb, które dostarczane były do punktów składowania zorganizowanych przez gminy Nieporęt i Serock w przystani Pomocy Wodnej w Ryni, w Cuplu, Kani Nowej i Kani Polskiej. Stamtąd odbierane były przez specjalistyczne firmy, które zajęły się ich utylizacją. Dziś od godziny 8.00 rano akcja jest kontynuowana. Poza dwoma łodziami z legionowskiej PSP biorą w niej udział ochotnicy z Jabłonny i Wieliszewa, po południu mają dołączyć strażacy z kolejnych trzech OSP z terenu naszego powiatu.

Niezależnie od działań podejmowanych przez specjalistyczne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, starosta przekazał odpowiednie informacje do najbardziej zagrożonych ewentualnym skażeniem ośrodków, zarządzających plażami nad jeziorem Zegrzyńskim, m.in. WDW Rynia i OW Promenada. Dziś od godziny 8.15 prewencyjnie zamknięto wszystkie kąpieliska nad zalewem. Zakaz kąpieli zostanie utrzymany co najmniej do poniedziałku, kiedy ponownie zostanie pobrana do badania woda z jeziora.

Działania podjęte od wczoraj dają ogromne szanse, że zanieczyszczenia płynące Bugiem, Rządzą i innymi rzekami, których wody docierają do zalewu, w ogóle do nas nie dotrą. Dla własnego bezpieczeństwa stosujmy się jednak do ogłoszonego zakazu kąpieli aż do czasu, kiedy badania wody potwierdzą, że zagrożenie minęło.