16 maja 2005
Legionowo z Kowlem

Kowel - niemal 70-tysięczna miejscowość, leżąca na Wołyniu, 65 kilometrów od polskiej granicy, została pierwszym miastem partnerskim Legionowa. Umowa z Ukraińcami została podpisana w ubiegły piątek.

"Deklarację Partnerstwa i Współpracy", bo tak oficjalnie brzmi ów dokument, podpisali prezydent Legionowa Roman Smogorzewski i naczelnik Kowla Jarosław Iwanowicz Szewczuk.
Deklaracja to efekt wizyt na Ukrainie polskich harcerzy i przedstawicieli władz samorządowych. Niedaleko Kowla w latach I Wojny Światowej powstało pierwsze Legionowo, osada założona przez polskich żołnierzy. Od kilku lat harcerze pracują na Wołyniu przy odnowie i porządkowaniu grobów polskich żołnierzy.
W piątek, 13 maja, do Legionowa przyjechała 5-osobowa delegacja z Kowla. Goście zwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej i Zbiory Historyczne Miasta Legionowa, a także spotkali się z przedstawicielami klubów i organizacji sportowych. Efektem deklaracji ma być m.in wymiana młodzieży oraz współpraca gospodarcza.