9 maja 2005
Przejrzysta Polska w Powiecie

Starostwo Powiatowe w Legionowie idąc śladem samorządów w całej Polsce przystąpiło do akcji prowadzonej przez Gazetę Wyborczą "Przejrzysta Polska".

Przystępując do akcji Starostwo Powiatowe w Legionowie przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami pragnie udoskonalać praktykę administrowania środkami publicznymi, dążąc do wyeliminowania korupcji i innych form patologii. Naszą receptą na wzrost skuteczności i uczciwości jest przestrzeganie sześciu podstawowych zasad rządzenia: przejrzystości, przewidywalności, rozliczalności, fachowości, braku tolerancji dla korupcji oraz partycypacji społecznej.
Liczymy na to, że wysiłek włożony w realizację zadań zostanie doceniony przez społeczność lokalną i spowoduje wzrost zaufania ze strony obywateli, a także potencjalnych inwestorów.

Przystąpiliśmy łącznie do 14 zadań, w tym 6 obowiązkowych i 8 fakultatywnych:
Zadanie 1.1 – Opracowanie opisu usług świadczonych w samorządzie.
Zadanie 1.2 – Uruchomienie samorządowego serwisu informacyjnego.
Zadanie 1.3 – Opracowanie systemu oznakowania wewnętrznego w urzędzie
Zadanie 1.8 – Opracowanie powiatowego katalogu firm
Zadanie 2.1 – Wypracowanie i wdrożenie kodeksu etycznego pracowników urzędu powiatowego
Zadanie 2.3 – Opracowanie kodeksu postępowania
Zadanie 3.1 – Opracowanie i wdrożenie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Zadanie 3.2 - Stworzenie „mapy aktywności” organizacji pozarządowych i inicjatyw na terenie powiatu – wykaz organizacji wraz ze wskazaniem rodzaju działalności.
Zadanie 4.1 - Opracowanie krótkiego materiału przybliżającego mieszkańcom istniejący w powiecie aktualny strategiczny dokument rozwojowy.
Zadanie 4.2 – Opracowanie wieloletniego planu finansowego (WPF) i wieloletniego planu inwestycyjnego (WPI) oraz krótkiego materiału przybliżającego plany mieszkańcom.
Zadanie 5.1 – Wprowadzenie procedury naboru na każdy wakat w urzędzie powiatowym. Procedura musi zawierać wymóg konkursów na stanowiska kierownicze.
Zadanie 5.4 Wprowadzenie systemu podnoszenia kwalifikacji pracowników obejmującego szkolenia i samokształcenie
Zadanie 6.1 – Urząd przygotuje i rozpropaguje książeczkę (coroczny informator budżetowy dla mieszkańców) pt. „Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy”
Zadanie 6.2 – Identyfikacja w urzędzie kluczowych procesów i przygotowanie ich procedur
Akcję „Przejrzysta Polska” poprzedził roczny program pilotażowy „Przejrzysta Gmina”, w którym udział wzięło 15 gmin i jeden powiat (po jednym uczestniku z każdego województwa) wybranych spośród uczestników Programu „Obywatel i Samorząd Lokalny” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, dając oczekiwane rezultaty.

Informacje, zadania oraz wiadomości o postępowaniu Akcji znajdziecie Państwo w portalu http://www.gazeta.pl/przejrzysta polska.
O przebiegu naszego udziału w „Przejrzystej Polsce” zarówno o osiągnięciach jak i porażkach, będziemy szeroko informować na naszej stronie internetowej www.powiat-legionowski.pl oraz na łamach prasy lokalnej. Od mieszkańców oczekujemy oceny naszych poczynań i wskazania istniejących nieprawidłowości oraz utrudnień w załatwieniu konkretnych spraw w Starostwie Powiatowym w Legionowie.