25 marca 2009
Trasa Olszynki Grochowskiej

23 marca w sali konferencyjnej legionowskiego ratusza odbyło się spotkanie w sprawie Trasy Olszynki Grochowskiej i perspektyw na jej budowę.

Foto
Organizatorzy spotkania (od lewej): poseł Zenon Durka, starosta Jan Grabiec i wicestarosta Janusz Kubicki

Konferencję zorganizowali poseł Zenon Durka wspólnie ze Starostą Legionowskim. Uczestniczyli w niej Podsekretarz w Ministerstwie Infrastruktury Zbigniew Rapciak, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Dyrektor GDDKiA Oddziału w Warszawie Wojciech Dąbrowski, Dyrektor Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Janusz Ulatowski, Dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Krzysztof Kondraciuk, Z-ca Dyrektora Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego Bartłomiej Kolipiński oraz samorządowcy z terenu powiatu legionowskiego.

Foto
Budowa drogi spotkała się z zainteresowaniem władz centralnych: w spotkaniu uczestniczyli m.in. wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski (z prawej) oraz dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA Wojciech Dąbrowski

Dyskusja była długa i bardzo zażarta. Istotną informacją, wypływającą ze spotkania jest to, iż realizowana byłaby jako droga krajowa – przedłużenie trasy S17. Niestety nie było możliwe wiążące ustalenie czy i kiedy trasa będzie budowana. Zgodnie ze słowami wojewody, potwierdzonymi przez szefa warszawskiego oddziału GDDKiA, ewentualna realizacja inwestycji, jeśli do niej dojdzie, jest możliwa w latach 2015 – 2020. Natomiast wykup gruntów będzie możliwy dopiero po wydaniu dla tej inwestycji decyzji środowiskowej oraz decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego. - Ta droga jest potrzebna nie tylko mieszkańcom powiatu legionowskiego, ale całego północno – wschodniego Mazowsza. Jej powstanie pozwoliłoby na podróżowanie po tej części województwa bez konieczności wjeżdżania do zatłoczonej Warszawy. - powiedział starosta Jan Grabiec.

Choć wszyscy uczestnicy spotkania wykazali wielkie zainteresowanie tematem, to na zapadnięcie konkretnych decyzji w tej sprawie trzeba będzie jeszcze poczekać. Optymistyczny jest jednak fakt, że po raz pierwszy od lat pojawiło się zainteresowanie budową nowej drogi krajowej na terenie powiatu legionowskiego ze strony władz państwowych.