18 marca 2009
Strażacy się szkolą

Od 27 lutego do 14 marca 2009, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie odbył się kurs ratownictwa medycznego w zakresie pierwszej pomocy medycznej.

Konkurs został przeprowadzony przez ośrodek szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Celem kursu było przygotowanie strażaków-ratowników z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych do realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego w czasie akcji ratowniczych, w tym w szczególności udzielania poszkodowanym pierwszej pomocy medycznej w miejscu zdarzenia, do czasu przekazania ich pogotowiu ratunkowemu.

W szkoleniu brało udział 25 strażaków z powiatu legionowskiego w tym 12 z terenu Gminy Wieliszew reprezentujących jednostki OSP z Janówka, Kałuszyna, Skrzeszewa i Wieliszewa. Kurs odbywał się w cyklu weekendowym (piątek, sobota, niedziela). Główny nacisk kładziony był na zajęcia praktyczne z wykorzystaniem różnego rodzaju manekinów. Uczestnicy w trakcie szkolenia przeprowadzali wiele pozoracji mających na celu zapoznanie oraz utrwalenie procedur i zasad udzielania pomocy. Jak widać Straż Pożarna to nie tylko gaszenie pożarów ale również ratownictwo: medyczne, drogowe, chemiczne i ekologiczne.
Miejmy nadzieję, że okazji do wykorzystania nabytej wiedzy podczas działań operacyjnych będzie jak najmniej.

Strażacy w akcji