8 stycznia 2009
Inauguracja Klubu Filmowego ZAKŁAD

W sali widowiskowej Urzędu Gminy Wieliszew, projekcją „Pachnidła” Toma Tykwera, zainaugurowano działalność Klubu Filmowego Zakład.

Licznie zgromadzonych widzów przywitał Dyrektor Ośrodka Kultury w Wieliszewie Dariusz Skrzydlewski zapraszając do współtworzenia repertuaru Klubu. Każdy kinoman może zaproponować film, który warto obejrzeć; umieścić jego pokaz w repertuarze Klubu Filmowego Zakład. Cena miesięcznego karnetu (klubowicz + osoba towarzysząca) wynosi 5 zł. Po projekcjach można zostać, aby przy kawie i herbacie porozmawiać o obejrzanym filmie. W sprawach związanych z Klubem Filmowym Zakład należy kontaktować się mailowo pod adresem: kino@wieliszew.pl lub telefonicznie pod numerem: 022 782 20 44

Proponowana formuła doskonale sprawdziła się w Legionowie, gdzie już od 4 lat przy Miejskim Ośrodku Kultury działa Klub Filmowy POWIETRZA. Wokół tego projektu skupiła się grupa aktywistów, którzy wspólnie tworzą program, organizują spotkania z ludźmi kina, pracują nad planowanym na 2009 rok przeglądem Defilada Filmowa - Podobno Rosja.

Nawiązanie do "zakładowych" tradycji kinowych w Wieliszewie wynika z miejsca, gdzie będą odbywały się projekcje - sala widowiskowa wieliszewskiego ratusza gościła w latach 80. XX w. Zakładowe Kino KROKUS. Jego operatorem był obecny pracownik Gminy Wieliszew, Piotr Świętochowski, który wspomina tamte lata z odrobiną nostalgii: „Projekcje odbywały się w czwartki i soboty. Każdy pokaz poprzedzaliśmy Kroniką Filmową. Było zabawnie. Do Krokusa przychodziły tłumy – szczególnie na hity, do których należał mój ulubiony – „Wejście smoka”.” Kino KROKUS działało do początku lat 90.

Repertuar Klubu Filmowego Zakład można znaleźć na stronie internetowej www.wieliszew.pl oraz w Gazecie Wieliszewskiej - lokalnym patronie prasowym - oraz w audycji CINEMA, którą w każdą niedzielę, w godz. 21-22, w Internetowym Radiu eMka prowadzi Paweł Kownacki.