6 stycznia 2009
Pożyczka na gwiazdkę

W ubiegłym roku rozpoczęły się prace termomodernizacyjne na budynku legionowskiego starostwa. Powiat otrzymał na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie preferencyjną pożyczkę w wysokości 362.660,63 zł.

Środki z WFOŚiGW powiat dostał niejako w gwiazdkowym prezencie, jako że pożyczkodawca zadeklarował w umowie gotowość przekazania pieniędzy na 24 grudnia ubiegłego roku. Udział środków WFOŚiGW w wartości całej inwestycji, która opiewa na 1.229.829,21 zł, wynosi 29,5%. Warunkiem otrzymania wsparcia dla inwestycji pod nazwą „Termomodernizacja budynku Starostwa Powiatowego w Legionowie” było wykazanie ekologicznego efektu przedsięwzięcia.

Do połowy marca cała siedziba powiatu będzie tak wyglądać

Pożyczka została udzielona na preferencyjnych warunkach. Oznacza to, że powiat po spłacie połowy środków będzie się mógł ubiegać o umorzenie pozostałej jej części. Aby to uzyskać, prace muszą zakończyć się w terminie przewidzianym umową z WFOŚiGW, wyznaczonym na 9 marca, terminowo spłacić pierwszą połowę środków oraz w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia robót udokumentować ekologiczny efekt przedsięwzięcia. Praktyka pokazuje, że większość wniosków samorządów o umorzenie pozostałej części pożyczki, jest rozpatrywana pozytywnie.