13 października 2005
Delegacja Powiatu na Ukrainie
W dniach 4-6 października br. Starosta Powiatu Legionowskiego - Dorota Sowińska - Kobelak oraz Prezydent Miasta Legionowo - Roman Smogorzewski odwiedzili Huculszczyznę.

Delegacja w Iwano - Frankowsku
Wyjazd połączonej delegacji Powiatu oraz Miasta Legionowo był przygotowywany już od września br. kiedy to przedstawiciele ukraińskiego samorządu gościli w Polsce i ustnie zaprosili polską delegację do przyjazdu na Huculszczyznę.

A wszystko zaczęło się od Obchodów Dnia Powiatu Legionowskiego, który został zorganizowany 3 września br. i na którym podpisano list intencyjny o współpracy Starostwa z Kosowską Rejonową Radą, stanowiącą odpowiednik polskiego Powiatu. Z chęcią podpisania listu intencyjnego pomiędzy Legionowem a ukraińskim Kosowem wystąpił również Prezydent - Roman Smogorzewski. Stosowną
Delegacja z przedstawicielami ukraińskiego samorządu
umowę podpisano 5 października. Mykola Bowycz, Mer Miasta Kosów wyraził swoje zadowolenie z przyjazdu polskiej delegacji jednocześnie podkreślając, iż liczy na efektywne współdziałanie. Władze ukraińskiego miasta planują w grudniu przysłać do Legionowa swoich kolędników, a następnie przyjąć polską "kolędową delegację" na swoje święta Bożego Narodzenia, które na Ukrainie obchodzi się zgodnie z tradycją prawosławną w styczniu. Najprawdopodobniej ukraińskie zespoły ludowe zostaną zaproszone na Dzień Powiatu Legionowskiego oraz Dni Legionowa.

Delegacja przed Ratuszem w Mieście Kosów
Koordynator europejskich programów edukacyjnych, Pani Walentyna Jasielska podkreśla, że widzi szansę współpracy na wielu płaszczyznach. Jako, że jest nauczycielem największą satysfakcję przynosi jej koordynowanie programów wymiany młodzieży.