6 listopada 2008
Obwodnica Serocka tuż, tuż!
Dziś w serockim ratuszu odbył się ostatni etap konsultacji społecznych, poprzedzających wydanie pozwolenia na budowę obwodnicy Serocka.

Konsultacje miały formę rozprawy administracyjnej, którą otworzył osobiście wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Konsultacje w sprawie obwodnicy poprowadził sam wojewoda Jacek Kozłowski

Oprócz niego w sali konferencyjnej urzędu miejskiego w Serocku zebrali się: przedstawiciele inwestora (Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) w osobach Wojciecha Dąbrowskiego – dyrektora warszawskiego oddziału GDDKiA i jego zastępcy Stanisława Dmuchowskiego, projektanci obwodnicy z firmy Mosty Katowice, przedstawiciele lokalnych samorządów: gospodarze gminy Serock burmistrz Sylwester Sokolnicki i jego zastępca Józef Zając oraz przewodniczący rady miejskiej Artur Borkowski, starosta Jan Grabiec, wójt Wieliszewa Waldemar Kownacki, prezydent Legionowa Roman Smogorzewski oraz mieszkańcy gminy i przedstawiciele mediów.
Projektanci drogi omówili rozwiązania zastosowane w projekcie

Z informacji przekazanych podczas spotkania przez wojewodę i przedstawicieli inwestora wynika, że proces przygotowania inwestycji ma się ku końcowi. W grudniu zostanie wydane pozwolenie na budowę obwodnicy Serocka, które zgodnie z wnioskiem inwestora będzie miało rygor natychmiastowej wykonalności. Wykup nieruchomości pod drogę też praktycznie się zakończył. Spośród 245 działek, które GDDKiA musiała pozyskać, inwestor nie ma jeszcze prawa do dysponowania tylko jedną. Jej stan prawny jest nieuregulowany i trwa jeszcze postępowanie administracyjne, które doprowadzi do przejęcia gruntu przez inwestora. Dziś również upływa termin składania przez zaproszone do przetargu ograniczonego firmy deklaracji uczestnictwa w postępowaniu przetargowym. Szef warszawskiego oddziału GDDKiA Wojciech Dąbrowski poinformował, że najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku postępowanie przetargowe będzie zakończone i wybrany wykonawca będzię mógł rozpocząć prace.
Pierwsze roboty, które będą prowadzone już w okresie zimowym, będą obejmować działania przygotowujące teren pod inwestycję, m.in. wycinkę drzew i krzewów.
W konsultacjach uczestniczyli samorządowcy, mieszkańcy i media

Na rozprawie projektanci obwodnicy omówili też szeroko kwestie ochrony środowiska i zastosowane w projekcie rozwiązania, mające na celu zminimalizowanie uciążliwości drogi dla środowiska i okolicznych mieszkańców. Należą do nich ekrany dźwiękochłonne, odwodnienie drogi wraz urządzeniami podczyszczającymi, przejścia dla zwierząt, zabezpieczenie elementów cennych przyrodniczo, jak również nasadzenia kompensujące wycinkę konieczną ze względu na budowę drogi.

Podsumowując, przygotowania do rozpoczęcia budowy drogi wkroczyły w etap finalny i jej powstanie nabrało wreszcie realnych kształtów. Przy okazji spotkania wojewoda Jacek Kozłowski przekazał zebranym jeszcze jedną ważną dla mieszkańców powiatu informację, dotyczącą drogi krajowej 61: na 27 listopada, a więc już za trzy tygodnie, planowane jest uroczyste oddanie do eksploatacji przebudowywanego w tym roku odcinka tej drogi od Zegrza do Serocka.

Przebieg obwodnicy Serocka