7 października 2008
Czyściej w Wieliszewie
Wieliszew to gmina, która kładzie duży nacisk na upowszechnianie świadomości ekologicznej. Cyklicznie organizowane są zbiórki odpadów wielkogabarytowych oraz rakotwórczego eternitu.

Każdy, kto chciał pozbyć się sprzętu elektronicznego mógł telefonicznie zgłosić się do Referatu Ochrony Środowiska podając rodzaj odpadu oraz adres, spod którego pracownicy firmy działającej na zlecenie Gminy odbierali nieprzydatne wyposażenie.

Do zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego włączyły się również dzieci i młodzież z miejscowych szkół przynosząc drobny sprzęt.

Na zlecenie urzędu została również wynajęta firma, która przez trzy miesiące odbierała od mieszkańców Gminy oraz od właścicieli działek rekreacyjnych płyty eternitowe. Dzięki tej akcji ze środowiska usunięto łącznie 116,48 ton odpadów zawierających azbest. Koszt usługi wyniósł prawie 50 tys. zł.

W latach następnych Gmina będzie kontynuowała dotychczasową politykę związaną ze wsparciem finansowym osób, które zechcą wymienić pokrycia dachowe z płyt eternitowych na pokrycia przyjazne środowisku.