8 lipca 2008
Kupalnocka już za nami...
XVII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne zakończone. Znów cały rok przyjdzie nam czekać na gości, którzy zaprezentują bogactwo swoich kultur w Serocku.

"6 lipca 2008 roku, „podróżowaliśmy” od Włoch, przez Serbię, Turcję, Nepal aż po Meksyk podczas XVII Międzynarodowego Spotkania Folklorystycznego „Kupalnocka”.

Kiedy grupy zespołów folklorystycznych szły w korowodzie na rynku w Serocku, zdawało się, że tutaj tradycja przenika współczesność, że tę współczesność „dopełnia”. Zapatrzeni na ludowe tańce, śpiewy, układy taneczne z różnych stron świata, zatęskniliśmy za tą barwnością na co dzień.

Foto

Po krótkim spotkaniu przedstawicieli zespołów z władzami Miasta i Gminy Serock, wymianą tradycyjnych upominków z poszczególnych krajów, i zapoznaniem z kulturą i historią państw spotykających się na Kupalnocce, przenieśliśmy się pod scenę, gdzie wieczór folklorystyczny zainaugurował występ Ludowego Zespołu Artystycznego Serock. Po żywiołowym oberku, polce i innych ludowych tańcach, zaprezentowały się pozostałe zespoły, które jak co roku gościły także w Glinojecku, Płońsku i Ciechanowie.

Foto

Kupalnocka jest przedsięwzięciem niezwykle widowiskowym. Jak się okazuje muzyka nie tylko łączy pokolenia, ale także kraje, może dlatego, że jest doskonałym sposobem komunikacji. Przy dynamicznych rytmach i dźwiękach muzyki, zanika trudność werbalnego porozumiewania się.
Podczas czterodniowego spotkania zawiązują się przyjaźnie. Jak silne – mieliśmy okazję przekonać się, kiedy grupa z Meksyku po występach innych zespołów skandowała przyśpiewki i okrzyki na ich cześć.

Foto

Spotkanie w Serocku jest uwieńczeniem Międzynarodowego Spotkania Folklorystycznego „Kupalnocka”. To tutaj każdy zespół otrzymał symboliczną różę nazwaną na tę okoliczność „kupalnocką”. To tutaj także, po raz pierwszy w historii koncertów, spotkali się wszyscy organizatorzy przedsięwzięcia – z Glinojecka, Płońska, Ciechanowa i Serocka. Mogli uścisnąć sobie dłonie i pogratulować dobrej organizacji i wspaniałej zabawy.

Foto

Występem grupy z Meksyku, którą w tym roku jako gmina gościliśmy, zapewniając nocleg i organizując czas wolny, i żywiołowym podziękowaniem organizatorom, zespołom i publiczności, zakończyliśmy tegoroczną Kupalnockę. Tradycyjnie już obejrzeliśmy pokaz sztucznych ogni i obiecaliśmy spotkać się na kolejnym lipcowym przedsięwzięciu – Pikniku Rodzinnym, na który już teraz gorąco zapraszamy. "