14 marca 2006
Delegacja ukraińska w Powiecie
W dniach 10-12 marca gościła na terenie Powiatu Legionowskiego pięcioosobowa delegacja z partnerskiego samorządu na Huculszczyznie.

Foto
Dyrektor Ewa Zielińska - Jemioło z Panem Petro Dijczukiem - Przewodniczącym Kosivskiej Rejonowej Rady
Delegacja przyjechała rankiem 10 marca o godzinie 6.00 rano na Dworzec Zachodni w Warszawie skąd odebrali ją pracownicy Starostwa Powiatowego. Po zakwaterowaniu oraz krótkim odpoczynku goście zjadli uroczyste śniadanie z Wicestarostą Powiatu – Panem Rafałem Kwiatkowskim, Prezydentem Miasta Legionowo – Panem Romanem Smogorzewskim oraz przedstawicielami Powiatowej Izby Gospodarczej w Legionowie. Następnie pięciosobową delegację podzielono na dwa zespoły: jednym zaopiekowała się Izba Gospodarcza zaś drugi z pracownikami Starostwa odwiedził placówki oświatowe na terenie Powiatu oraz Urząd Gminy w Serocku. Pan Sekretarz Tadeusz Kanownik zaprezentował ukraińskim gościom Gminę oraz wręczył Staroście Powiatu Kosivskiego list intencyjny z chęcią podjęcia współpracy z jednym z samorządów na Huculszczyznie. O godzinie 20.00 w Ośrodku "Energetyk" w Jachrance odbyła się uroczysta kolacja zamykająca piątkowy dzień.

Foto
Sekretarz Gminy Serock Tadeusz Kanownik z Przedstawicielami Delegacji Ukraińskiej
W sobotę po śniadaniu delegacja udała się do Nadleśnictwa w Jabłonnie celem zwiedzenia jednej z najlepszych w Polsce szkółek kontenerowych. Kolejnym punktem programu była połączona ze zwiedzaniem wizyta w zespole pałacowo-parkowym w Jabłonnie. Goście z Ukraniny mogli sobie zrobić zdjęcia w przepięknych wnętrzach XVIII wiecznego obiektu oraz obejrzeć ścieżkę dydaktyczną wykonaną przez Powiat Legionowski. Z Pałacu w Jabłonnie delegacja wraz ze Starostą Powiatu pojechała do Wilanowa celem zwiedzenia zabytkowego zespołu pałacowo-ogrodowego, który powstał w XVII w. z inicjatywy króla Jana III Sobieskiego. Pałac wywarł ogromne wrażenie na gościach z Ukrainy, którzy przy okazji oglądania zgromadzonych tam zbiorów dowiedzieli się dużo o historii naszego kraju. Ostatnim punktem sobotniego dnia było zwiedzenie Starego Miasta w Warszawie, po którym delegacja wraz ze Starostą zjadła obiad.

Foto
Wizyta w Nadleśnictwie - delegacja w komplecie z tłumaczką Panią Walentyną Jasielską
Niedziela upłynęła pod znakiem wypoczynku przed podróżą do Kosowa. Delegacja zakupiła symboliczne upominki dla swoich bliskich oraz zwiedziła kościół parafialny w Jabłonnie. O 17.20 na Dworcu Zachodnim w Warszawie pożegnaliśmy naszych serdecznych przyjaciół, którzy zaprosili do odwiedzenia ich samorządu na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku.

Starostwo Powiatowe składa serdeczne podziękowania następującym osobom i instytucjom za nieocenioną pomoc i profesjonalizm w przyjęciu delegacji:
Dyrektorom szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Legionowski:
Pani Ewie Zielińskiej - Jemioło
Pani Wioletcie Wuszt