22 czerwca 2012
Powiat Legionowski Gwiazdą TVP

Gdzie latem na Mazowszu da się uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing, kiting, a zimą żeglarstwo lodowe oraz iceboarding i icesurfing? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z atrakcjami turystycznymi Mazowsza będzie można uzyskać podczas emisji programu „Nie ma jak Polska”.

„Nie ma to jak Polska” to nowy tytuł w ramówce TVP1, który pojawi się na antenie z początkiem lata. Pierwszy odcinek programu prowadzonego przez Macieja Orłosia i Annę Karną zostanie poświęcony Mazowszu. Premierową emisję zaplanowano na sobotę 23. czerwca o godz. 14.35, a powtórkę na niedzielę 24. czerwca o godz. 13.44.

Popularni dziennikarze odwiedzą Radom, wybiorą się do wzniesionej na Wzgórzu Tumskim w Płocku bazyliki katedralnej, zajrzą też do słynnej fabryki dzwonów w Węgrowie i obejrzą unikatowe lustro Twardowskiego przechowywane w zakrystii tamtejszego kościoła parafialnego.

Odkrywanie miejsc niezwykłych, tajemniczych, owianych mrokiem dawnych wydarzeń i podań, nie będzie jedynym zajęciem Orłosia i Karnej. Prowadzący będą również szukali miejsc przyjaznych rekreacji i uprawianiu aktywności fizycznej. Dlatego w trakcie programu zajrzą nad Jezioro Zegrzyńskie, na którym można uprawiać niemal wszystkie odmiany sportów wodnych. Okolice należące do powiatu legionowskiego sprzyjają także turystyce rowerowej oraz pieszej, a oznakowane szlaki mogą zaprowadzić wędrowców m.in. do Rezerwatu Wieliszewskie Łęgi, który nie bez powodu zyskał miano Storczykowego Gaju. Oprócz najbogatszego na Mazowszu stanowiska storczyków jest to również siedlisko takich ptaków wodnych jak perkoz, remiz czy czapla siwa.

Podczas wybierania tematów do programu i zbierania informacji o Mazowszu dziennikarze otrzymali pomoc merytoryczną od Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Urzędów Miejskich w Radomiu i Węgrowie, starostwa powiatowego w Legionowie i Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.