27 czerwca 2006
Uwaga na upały

W związku z utrzymującymi się od kilku dni upałami publikujemy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą nam przetrzymać ten ciężki okres.

Utrzymująca się wysoka temperatura powietrza może powodować pogorszenie samopoczucia, nasilenie objawów chorób meteorotropowych i układu krążenia. Wpłynie niekorzystnie na stan nawierzchni dróg. Wzrośnie zagrożenie pożarowe. Natomiast gwałtowne burze mogą spowodować uszkodzenia drzewostanu i budynków, straty w uprawach rolnych, zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie życia oraz utrudnienia w komunikacji i szkody w energetyce.

W związku z powyższym przypominamy i prosimy mieszkańców Powiatu, aby:

* nosili nakrycia głowy chroniące twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem,
* ubierali luźno dopasowane rzeczy o jasnych kolorach, zakrywające możliwie jak największą powierzchnię ciała,
* osoby mające problemy z chorobami układu krążenia, osoby starsze ograniczyły wyjścia na zewnątrz budynków, szczególnie w godzinach 10-15,
* unikali skrajnych zmian temperatury,
* pili regularnie duże ilości płynów (najlepiej wody mineralnej niegazowanej i soku pomidorowego),
* spożywali zbilansowane, lekkostrawne posiłki (dużo warzyw i owoców),
* unikali spożywania alkoholu (nawet piwa),
* osoby wybierające się w dłuższą podróż samochodem właściwie przygotowali pojazd do podróży (sprawdzili przede wszystkim układ hamulcowy), robili częste przerwy w podróży, nie pozostawiali dzieci i zwierząt w samochodzie, nawet z otwartymi szybami,
* osoby przebywające na plażach i kąpieliskach używały kremów i preparatów do opalania z wysokimi filtrami oraz unikały, po długim przebywaniu na słońcu gwałtownego zanurzania się w zimnej wodzie – w przypadku dużej różnicy temperatur może dojść do wstrząsu fizykalnego, który może doprowadzić nawet do śmierci.