19 czerwca 2006
Powiaty po kieszeni

Jak przypomina Ministerstwo Finansów powiaty nie mają prawa domagać się rekompensaty z tytułu zmniejszenia opłaty za karty pojazdów.

MINISTERSTWO FINANSÓW (8.06.2006 r.):
"(…) Odnosząc się do kwestii ew. rekompensaty powiatom utraconych dochodów należy mieć na uwadze, iż wysokość opłat za wydanie karty pojazdu kilkakrotnie ulegała zmianom, a mianowicie (…) 1 lipca 1999 r. ustalono opłatę 50 zl za wydanie karty, a w 2001 r. (…) podwyższono ją do 55 zł. Następnie rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 4 marca 2002 r. stawka została ustalona na poziomie 500 zł. Znaczny wzrost opłaty podyktowany był nie wzrostem kosztów z tytułu wydania karty pojazdu, ale koniecznością ograniczenia napływu do Polski samochodów niesprawnych i starych.

(...) Należy podkreślić, iż zwiększenie opłaty za kartę pojazdu do kwoty 500 zł nie wiązało się z dodatkowymi zadaniami dla powiatów, a wynikające z tego tytułu środki stanowiły dodatkowe dochody powiatów.

(…) W aktualnie obowiązujących przepisach prawa brak jest podstaw prawnych do przekazania z budżetu państwa dodatkowych środków dla powiatów z tytułu zmniejszenia opłaty za wydanie kart pojazdów."
/-/ Marek Hajbos - p.o. Zastępcy Dyrektora Biura Ministra

źródło; www.zpp.pl