19 października 2006
System stałego dyżuru Starosty Powiatu Legionowskiego

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. Nr 219, poz. 2218) oraz zarządzenia Nr 150 Wojewody Mazowieckiego z dnia 30 czerwca 2006 r. w sprawie utworzenia Systemu Stałych Dyżurów Wojewody Mazowieckiego na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa oraz uruchamiania realizacji zadań ujętych w „Planach Operacyjnych” Starosta Legionowski wytycznymi z dnia 5 października 2006 r. utworzył System Stałych Dyżurów na terenie Powiatu Legionowskiego.

Wytyczne Starosty Legionowskiego w sprawie utworzenia Systemu Stałych Dyżurów na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa oraz uruchamiania realizacji zadań ujętych w „Planach Operacyjnych”, zostały opracowane w celu utworzenia w jednostkach samorządu terytorialnego, zespolonych służbach, inspekcjach i strażach powiatowych, administracji niezespolonej oraz podległych i nadzorowanych im jednostkach organizacyjnych, organizacjach społecznych oraz przedsiębiorców wykonujących zadania na rzecz obronności jednolitych struktur zdolnych do ciągłego przyjmowania i przekazywania decyzji organów uprawnionych do podwyższania gotowości obronnej państwa oraz uruchamiania realizacji zadań ujętych w „Planach Operacyjnych Funkcjonowania Powiatu (gmin i gmin o statusie miasta) w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”.

Wprowadzenie wytycznych spowoduje ujednolicenie w skali województwa struktur i systemu działania Stałych Dyżurów. Spowoduje ujednolicenie dokumentacji, składu, zadań i obowiązków wykonywanych
w ramach Stałego Dyżuru.

Wytyczne precyzują podległość, zasady uruchamiania, oznakowania szkolenia oraz kontroli Stałego Dyżuru.
Jednolity na wszystkich szczeblach administracji samorządowej i spójny system funkcjonowania Stałych Dyżurów z obowiązującymi aktami prawnymi stwarzał będzie warunki Staroście Legionowskiemu do sprawnego kierowania powiatem w warunkach wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa.