23 listopada 2006
Śpieszmy się kochać ludzi. Tak szybko odchodzą

Te słowa księdza Twardowskiego przychodzą na myśl w obliczu tragedii, która wydarzyła się w kopalni Halemba.

23 górników straciło życie wykonując swoją pracę. Przez wiele godzin cała Polska żyła nadzieją, że ktoś zostanie uratowany, bo przecież każde istnienie ludzkie jest tak cenne. Teraz już znamy tragiczną rzeczywistość. Łączymy się w bólu z rodzinami poległych górników, z wszystkimi, którzy nie doczekają się już ich powrotu, bowiem Oni odeszli na wieczną szychtę.

Pracownicy Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Żałoba Narodowa w związku z tragedią będzie obowiązywać od czwartku od godz. 10 do soboty włącznie. To największa katastrofa w polskim górnictwie od 27 lat. W 1979 roku wybuch pyłu węglowego zabił 34 górników w kopalni "Dymitrow" w Bytomiu. Pięć lat wcześniej podobny wybuch spowodował śmierć 34 osób w kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach. W "Halembie" w 1990 roku metan zabił 19 górników.