19 stycznia 2007
Wyrównać szanse

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła ogólnopolski konkurs grantowy w ramach „Programu Równać Szanse 2007” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Celem programu jest wsparcie inicjatyw społecznych służących wyrównaniu szans edukacyjnych, tym samym startu życiowego młodzieży z terenów wiejskich i małych miast do 20 000 mieszkańców.
Do konkursu można zgłaszać projekty, które adresowane są do młodzieży w wieku 13 -19 lat, zamieszkującej tereny wiejskie i małych miast.
Wnioski może złożyć organizacja pozarządowa zarejestrowana w formie stowarzyszenia lub fundacji.
Uczestnicy konkursu mogą się ubiegać o dotację do 20 000 zł.
Projekty powinny rozpocząć się nie wcześniej niż 1 czerwca 2007r. i trwać nie dłużej niż do 31 marca 2008r.

Projekty można składać do 5 marca 2007r.

Zgłaszane wnioski mogą obejmować działania służące wyrównywaniu szans edukacyjnych m.in. poprzez:

* wykorzystanie możliwości, jakie dla podniesienia poziomu kształcenia i pobudzania aktywności młodzieży stwarza rozwój technik informacyjnych;
* popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz poszerzanie wiedzy w ich zakresie;
* pobudzanie aspiracji młodzieży oraz kształtowanie w niej aktywnych postaw;
* podnoszenie umiejętności społecznych młodych ludzi, na przykład: praca w grupie, komunikacja interpersonalna, autoprezentacja;
* tworzenie warunków sprzyjających włączaniu się młodzieży w działalność społeczną i publiczną;
* tworzenie warunków dla edukacji pozaszkolnej oraz rozwijania zainteresowań i pasji młodych ludzi;
* wspólne działania młodzieży z różnych środowisk i miejscowości.

Projekty muszą być innowacyjne na danym terenie i włączać do działań samą młodzież , tak aby stała się twórcą, uczestnikiem i bezpośrednim realizatorem projektu.
Projekty powinny sprzyjać powstaniu lokalnych koalicji na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży.
Projekty zgłaszane na konkurs powinny posiadać dodatkowe źródło finansowania w wysokości 25% wartości projektu.
Ewentualne wydatki na zakup sprzętu (w tym komputerów, kamer, aparatów fotograficznych oraz oprogramowania ) i remonty nie mogą przekroczyć łącznie 30% dotacji.

Wersję papierową wniosku wraz z załącznikami należy przesłać na adres:

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży
ul. Kredytowa 6 lok. 20
00-062 Warszawa
Oraz wersję elektroniczną (bez załączników) należy zarejestrować na stronie www.rownacszanse.pl zgodnie ze znajdującą się tam instrukcją.
Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać telefonicznie
(22) 826 10 16 lub pocztą elektroniczną: rownacszanse@pcyf.org.pl

Więcej informacji na stronie www.rownacszanse.pl