11 grudnia 2007
Pomóż Polakom na Białorusi

Rozpoczęła się przedświąteczna akcja pomocy represjonowanym Polakom na Białorusi koordynowana przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

Celem Akcji jest stworzenie sieci pomocy polskim rodzinom osób represjonowanych na Białorusi oraz tych, którzy z racji swojej aktywności politycznej, zawodowej, dziennikarskiej i społecznej mają problemy materialne i nie mogą utrzymać swoich rodzin.

Pomoc zakłada opiekę ze strony konkretnej polskiej rodziny lub grupy osób, firm, instytucji i partnerów Akcji nad rodziną białoruską w postaci np.:
- pomocy materialnej np.: paczki z żywnością i ubraniami – mogą być przesyłane bezpośrednio przez darczyńców lub ze środków wpłacanych przez darczyńców i zgromadzonych przez organizatorów Akcji na specjalnym subkoncie SGiPM:

z dopiskiem "Akcja Pomocy Represjonowanym Polakom na Białorusi";
- przyjmowania dzieci na wypoczynek i leczenie w Polsce w trybie indywidualnym (oprócz tego w dalszym ciągu prowadzona będzie przez SGiPM Akcja "Podarujmy Dzieciom Lato" w ramach której na letni wypoczynek od 8 lat przyjeżdża do Krakowa ponad 100 polskich dzieci ze Wschodu);
- pomocy w zakupie artykułów szkolnych, książek, pomocy naukowych itp.;
- pomocy w nauczaniu języka polskiego w celu umocnienia więzi;
- innej pomocy.

Osoby obdarowywane na Białorusi na własne życzenie mogą być anonimowe, aby uniknąć dodatkowych szykan ze strony władz białoruskich. Ich nazwiska w takim wypadku będą tylko znane organizatorom Akcji w Polsce i partnerom po stronie białoruskiej.

Partnerem głównym ze strony białoruskiej jest Komitet Pomocy Represjonowanym przy Ruchu "Za Swabodu" (Aleksander Milinkiewicz i jego żona Inna Kulej). Ponadto partnerami mogą być: parafie katolickie i wspólnoty innych wyznań w Polsce i na Białorusi, organizacje pozarządowe, społeczne
i partie polityczne w Polsce i na Białorusi, samorządy terytorialne i zawodowe w Polsce, Stowarzyszenie Wspólnota Polska, media (gazety w Polsce, Radio Svoboda, telewizje i stacje radiowe), środowiska i organizacje Polonii.

Szczegółów dotyczących prowadzonej akcji udziela:

Biuro SGiPM:
ul. Grodzka 28