4 sierpnia 2004
60 lat minęło

Niezwykle uroczysty charakter miały tegoroczne obchody wybuchu Powstania Warszawskiego. Nie tylko jednak w Warszawie. O godną oprawę postarało się także Legionowo.

Uroczystości rozpoczęły się już w sobotę, 31 lipca, spotkaniem kombatantów z władzami samorządowymi w Urzędzie Miasta Legionowo, gdzie Prezes Koła Nr 1 ŚZŻAK Feliks Litwiniak zaprezentował książkę ,,Szkolenie i szkoły wojskowe w I Rejonie VII Obwodu “Obroża” Okręgu Warszawskiego”. Autorem opracowania jest Edward Dietrich. Władze miasta wręczyły kombatantom listy gratulacyjne oraz pamiątkowe odznaki upamiętniające 60. rocznicę wybuchu Powstania w Legionowie.
Dzień później deledacja złożona z kombatantów i władz samorządowych odwiedziła miejsca pamięci związane z Powstaniem. Symboliczne świeczki zapalono przy pomniku żołnierzy AK na ul. Kościuszki, grobach powstańców na legionowskim cmentarzu, obelisku Szarych Szeregów przy ul. Batorego oraz tablicach upamiętniających działalność por. Wandy Tomczyńskiej i płk. Romana Kłoczkowskiego.
Główne uroczystości rozpoczęły się tuż po godz. 17.00 mszą święta polową na legionowskim rynku. Wcześniej zawyły syreny przypominające o bohaterskim zrywie sprzed 60 laty. Ostatnim akordem obchodów było złożenie kwiatów pod pomnkiem Polski Walczącej przy ul. Batorego.
Powiat Legionowski w uroczystościach reprezentowali starosta Rafał Kwiatkowski i wicestarosta Dorota Sowińska-Kobelak.