3 października 2007
Konkurs o Legionach

Starosta Legionowski objął patronat nad konkursem „Legiony a niepodległość Polski w latach 1914 - 1918. Rola Józefa Piłsudskiego”.

KONKURS HISTORYCZNY
„Legiony a niepodległość Polski w latach 1914 - 1918. Rola Józefa Piłsudskiego"

- pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo i Starosty Legionowskiego.

Komitet Organizacyjny Konkursu:
1) Anna Gogolewska - nauczyciel Powiatowego Zespołu Szkół
Ponadgimnazjalnych,
2) Henryk Matuszewski - inicjator Konkursu, działacz społeczny,
3) Jacek Szczepanski - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Legionowa,
4) Wioletta Wuszt - dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

CELE KONKURSU:
1) Pobudzanie zainteresowań młodego pokolenia jedną z piękniejszych,
a zarazem dramatycznych kart naszej historii,
2) Kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży na przykładzie Legionów,
3) Kultywowanie pamięci o Legionach Polskich.

REGULAMIN KONKURSU:
1) Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie wszystkich typów szkół z terenu Legionowa i powiatu legionowskiego
• laureaci konkursu z ubiegłego roku szkolnego ( zajęli trzy pierwsze miejsca ) nie
mogą brać udziału w kolejnej edycji konkursu w szkole tego samego typu
2) Konkurs będzie przeprowadzany na trzech poziomach:
• dla uczniów szkół podstawowych,
• dla uczniów gimnazjów,
• dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych,
3) Zestaw pytań dla uczestników konkursu przekaże dla szkół
pan Jacek Szczepański - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Legionowa,propozycje pytań można składać do pana Jacka Szczepańskiego.
Pierwszy etap konkursu - na szczeblu szkolnym przeprowadzają nauczyciele poszczególnych szkół.
4) Do udziału w konkursie na etapie międzyszkolnym, szkoły zgłaszają po 1 - 3 uczniów.
5) Pisemne zgłoszenie uczniów do udziału w konkursie na etapie międzyszkolnym (wg wzoru w załączeniu) należy przekazać do 24 października 2007 roku:
* do sekretariatu Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych (774 - 28 - 72) - ze szkół ponadgimnazjalnych,
6) Organizator konkursu powołuje trzyosobową komisję, składającą się z nauczycieli historii
7) Konkurs zostanie przeprowadzony w formie pisemnej w dniu
26 października 2007 roku: w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego przy ul. Targowej 73A dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, godz. 10 00.

8) Podsumowanie konkursu dla szkół podstawowych oraz ogłoszenie wyników odbędzie się w dniu 9 listopada 2007 roku w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego przy ul. Targowej 73 A.

9) Dla zwycięzców konkursu przewidziano nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

ZAKRES MERYTORYCZNY KONKURSU:
1) Szlak bojowy Legionów Polskich
2) Organizacja Legionów
3) Postać i legenda Józefa Piłsudskiego w latach 1914 - 1918
4) Dowódcy Legionów
5) Umundurowanie legionisty
6) Legiony a Legionowo. Rola Bolesława Roi
7) Legiony w sztuce

PROPONOWANA LITERATURA:
Szkoły ponadgimnazjalne
1) Legiony i początki wojska II Rzeczypospolitej: w obrazie i pieśni (Płyta multimedialna. Dostępna w bibliotekach szkolnych)
2) Lewandowski A.:Legionowo, ludzie, wydarzenia. Towarzystwo Przyjaciół Legionowa, Legionowo 1999
3) Lipiński W. : Szlakiem I Brygady. Główna Księgarnia Wojskowa, Warszawa 1935 (dostępne w Zbiorach Historycznych Miasta Legionowo)
4) Pobóg - Malinowski W. : Najnowsza historia polityczna Polski 1914-1918. Wydawnictwo Antyk, Warszawa 2000
5) Romanowski A. : Rozkwitały pąki białych róż...: wiersze i pieśni z lat 1908 - 1918 o Polsce, o wojnie i o żołnierzach. T. 1 - 2. Czytelnik. Warszawa 1990
6) Schramm T. : Wygrać Polskę 1914-1918 [ w:] Dzieje narodu i państwa polskiego. Zeszyt III 57. Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1993
7) Suleja W.: Józef Piłsudski. Ossolineum, Wrocław - Warszawa - Kraków 1995
8) Wszystkie encyklopedie szkolne i podręczniki traktujące o tym problemie.