19 września 2007
SMS-em po straż pożarną

Osoby z dysfunkcją mowy będą mogły powiadomić o niebezpiecznym zdarzeniu. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, jako pierwsza na Mazowszu, uruchomiła alarmową wiadomość tekstową.

Do tej pory osoby mające kłopoty ze słuchem i mową nie mogły zawiadomić telefonicznie służb ratowniczych np. o pożarze. Teraz jest to możliwe. Wystarczy wysłać sms na specjalny numer telefonu. Oficer dyżurny odbierze takie zgłoszenie i odpowie na nie, również sms-em. Możliwe jest także wysłanie szablonu meldunku, przygotowanego przez strażaków.

Numer alarmowy nie zostanie podany do publicznej wiadomości, będzie on znany tylko abonentom zarejestrowanym w specjalnej bazie danych, obejmującej osoby zrzszone w związkach głuchoniemych. W bazie będą się mogli znaleźć także ludzie, którzy sami zgłoszą się do straży pożarnej i wykażą potrzebę korzystania z alarmowego sms.

Oczywiście to zabezpieczenie ma na celu wykluczyć fałszywe alarmy i ułatwić komunikację na linii oficer dyżurny - osoba zgłaszająca. Oficer w bazie danych będzie miał informacje o właścicielu telefonu, co wykluczy reakcje na sms-y "dowcipnisiów".
- Cieszę się, że nasza komenda, jako jedyna na Mazowszu, wyszła z taką inicjatywą - powiedział starosta Jan Grabiec. - Mam nadzieję, że sms-alarm się przyjmie i ułatwi kontakt ze służbami ratowniczymi wielu mieszkańcom powiatu legionowskiego.

Alarmowy numer będzie działał co najmniej przez najbliższy rok.