18 kwietnia 2012
Katastrofa w Jachrance

Poranne godziny 27 kwietnia br. z pewnością zostaną w pamięci mieszkańców naszego powiatu na długo. W Jachrance miał miejsce pożar oraz katastrofa samochodowa.

Podobne nagłówki gazet pojawić się mogą w każdym momencie. Czasem szczególnego zagrożenia będą odbywające się w czerwcu Mistrzostwa Europy EURO 2012, podczas których do powiatu legionowskiego przyjedzie nie tylko reprezentacja Grecji, ale również setki kibiców z całej Europy.

Aby uniknąć potencjalnych zagrożeń lub możliwie skutecznie zminimalizować ich skutki, Referat Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Legionowie, w piątek 27 kwietnia przeprowadzi ćwiczenia, które mają na celu uzgodnienie zadań dla podmiotów biorących udział w zapewnieniu bezpieczeństwa w wypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej w trakcie Euro 2012. W tym celu, w dniu dzisiejszym, odbyło się spotkanie koordynujące poprowadzone przez Starostę Jana Grabca.

Przygotowania do ćwiczeń

W trakcie ćwiczeń sprawdzone zostanie działanie służb ratowniczych podczas pożaru pomieszczeń w hotelu Warszawianka (centrum pobytowym reprezentacji Grecji) oraz katastrofy drogowej pojazdów przewożących toksyczne odpady poszpitalne i kibiców jadących na mecz piłki nożnej na Stadion Narodowy. Wypróbowane będzie również przygotowanie Zastępczych Miejsc Szpitalnych w celu zapewnienia opieki medycznej dla poszkodowanych, rannych i chorych oraz do działania w stanie podwyższonej gotowości obronnej państwa.

Podczas ewentualnej sytuacji kryzysowej musi być profesjonalnie i bezpiecznie

Ćwiczenia odbędą się w piątek 27 kwietnia, od godz. 9:00, na terenie Hotelu Warszawianka w Jachrance.
Po ćwiczeniach nastąpi podsumowanie prowadzonych działań przez kierownika, złożenie meldunków przez uczestników oraz przedstawienie wniosków płynących z przeprowadzonego zadania. Zapraszamy także na spotkanie z poczęstunkiem wszystkich uczestników i obserwatorów ćwiczenia.