23 marca 2012
Koalicja rośnie w siłę

Kolejne trzy powiaty przyłączyły się do Koalicji, aby wspólnie walczyć o zmianę ustawy dotyczącej tzw. „janosikowego”.

W czwartek (22.03) odbyło się spotkanie przedstawicieli powiatów oraz miast na prawach powiatu z całej Polski. Głównym tematem seminarium było pokazanie ułomności systemu naliczania subwencji równoważącej.

W pierwszej części spotkania ekspert Koalicji Powiatów dr. Aleksander Nelicki przedstawił mechanizm działania obowiązującej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Omówił on również analizę skutków dwóch projektów ustaw dotyczących „janosikowego”, nad którymi prowadzone są w tej chwili prace w Sejmie.
Podczas drugiej części spotkania Starosta Legionowski Jan Grabiec przedstawił zebranym wszystkich członków Koalicji Powiatów. Omówił stanowisko Koalicji w odniesieniu do projektów ustawy komisyjnej jak również obywatelskiej. Przedstawił on także strategię działań koalicji zmierzających do zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz dotychczasowe działania Koalicji w tej sprawie.

Wszyscy uczestnicy spotkania byli zainteresowani tematem, jak również przyłączeniem się do Koalicji Powiatów. Już podczas spotkania padły trzy deklaracje dotyczące wstąpienia do Koalicji. W tej chwili w skład Koalicja Powiatów wchodzi nie siedem a jedenaście powiatów ziemskich (gdański, grodziski, legionowski, miłkowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, poznański, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński).