22 marca 2012
Dni Osób Niepełnosprawnych

Pierwszy dzień wiosny był również dniem debiutu Powiatowego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, który w tym roku odbył się w legionowskim ratuszu. Przegląd jest jednym z cyklu wydarzeń, zorganizowanych w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych Powiatu Legionowskiego 2012.

Dni Osób Niepełnosprawnych Powiatu Legionowskiego 2012, nad którymi patronat objął Powiat Legionowski, odbywają się w naszym regionie po raz pierwszy. W zamierzeniu organizatorów mają stać się okazją do twórczych spotkań, wymiany doświadczeń i opinii, dotyczących różnych sposobów włączania niepełnosprawnych w główny nurt życia społecznego. To święto osób niepełnosprawnych, ich rodzin, opiekunów i sympatyków, którym bliska jest idea zapobiegania wykluczeniu społecznemu, izolacji i marginalizacji osób upośledzonych. Według szacunkowych danych na terenie powiatu legionowskiego mieszka między 8,5 a 10 tysięcy osób dotkniętych niepełnosprawnością.

Foto

Podczas środowej uroczystości w Ratuszu nie tylko można było obejrzeć występy artystyczne w wykonaniu osób niepełnosprawnych, otwarto także wystawę plastyczną i rozstrzygnięto konkurs plastyczny i literacki. Jego laureaci odebrali nagrody z rąk starosty legionowskiego Jana Grabca, prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego, członka zarządu powiatu Janusza Kubickiego i przewodniczącego komisji oświaty, kultury i sportu rady miasta Legionowo Mirosława Pachulskiego.

Foto

Oprócz przedstawicieli władz lokalnych, gościliśmy również reprezentację Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Pułtusku, delegację z Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD „Helenów” oraz Beatę Jóźwiak - dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pułtusku i Aleksandrę Ford - dyrektora Teatru Literackiego.

Foto

- Powiat w swej codziennej działalności zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym - powiedział starosta Jan Grabiec. Poza typowo administracyjną wspieramy je m.in. pozyskując środki europejskie na turnusy rehabilitacyjne i rehabilitację stacjonarną, szkolenia zawodowe pomagające w aktywizacji zawodowej i społecznej oraz kursy komputerowe, w ramach których najgorzej sytuowani uczestnicy otrzymali na rok netbooki z dostępem do Internetu. W ramach obchodów chcemy pozyskać środki zewnętrzne na organizację pleneru malarskiego. Powiat Legionowski jest również partnerem projektu „Legionowskie Forum Dialogu”, w którym wspólnie z partnerami społecznymi, przedsiębiorcami i instytucjami rynku pracy zajmujemy się problemami wykluczenia społecznego i dostępu osób niepełnosprawnych do rynku pracy - dodał.

Następnym wydarzeniem, jakie odbędzie się w ramach obchodów Dni Osób Niepełnosprawnych będzie wystawa twórczości uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek w Legionowie. Odbędzie się ona 15 maja, również w legionowskim ratuszu. Dni Osób Niepełnosprawnych zakończą się Spartakiadą Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz Integracyjnym Plenerem Malarskim 25 i 26 maja na Stadionie Miejskim w Legionowie.

Wyniki konkursów

Konkurs literacki „jesteśmy razem”
Jury w składzie: Magdalena Kędzierska, Helena Olkucka i Agnieszka Stępniak, wyłoniło jego laureatów.

Pierwsze miejsce zajęła Emilia Rejner za pracę „Magda”.
Drugie miejsce otrzymała Urszula Chatys za utwór „Na ringu z życiem”.
Na dwóch trzecich miejscach uplasowały się Joanna Kaska za prace „Druga strona niepełnosprawności” i Joanna Fijalska za utwór „Druga szansa”.
Jury wyróżniło również pracę Bogdany Gajcy.

Konkurs plastyczny
Jury pod przewodnictwem Barbary Retmaniak, z udziałem Zofii Piotrowskiej i Ewy Góreckiej wyłoniło laureatów tegorocznego Przeglądu Sztuki.

Rzeźba
- „Dwie Głowy” - Damian Jasiński