16 marca 2012
„Janosikowe - bilans zysków i strat”
Pod takim tytułem w czwartek 15 marca odbyło się seminarium dla Posłów RP, w którym uczestniczył Jan Grabiec oraz przedstawiciele Koalicji Powiatów
Foto

Starosta odniósł się do zmiany zasad naliczania tzw. subwencji równoważącej, potocznie zwanej janosikowym. W swej wypowiedzi zakwestionował nie tylko zasadność wpłat w obecnej wysokości, lecz także mechanizm jej naliczania – na podstawie dochodów podatkowych sprzed dwóch poprzednich lat. Przy ich spadku następuje pogorszenie sytuacji finansowej jednostek. W taką właśnie pułapkę wpadła Warszawa i duża część mazowieckich powiatów, które są największymi płatnikami netto janosikowego w kraju.

Następnie Aleksander Nelicki zaprezentował wyliczenia ekspertów Koalicji Powiatów dotyczące wysokości opłat „janosikowego” pod kątem propozycji zmian ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego dla poszczególnych powiatów i miast na prawach powiatu (wg założeń projektu obywatelskiego i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej).

Foto

Podczas seminarium głos zabrali również: poseł Piotr Zgorzelski, Marszałek Adam Struzik, Ligia Krajewska oraz były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Wszyscy byli nadzwyczaj zgodni: sprawę janosikowego trzeba załatwić, bowiem niemożliwe jest, aby najbogatsi musieli brać kredyty na zapłacenie go, a po dokonaniu płatności dołączali do grona najbiedniejszych.